hortiturkey
Baş Editör

HM CLAUSE Tomato Brown Rugose Fruit Virus'a (ToBRFV) Dayanıklı İlk Domates Çeşitlerini Piyasaya Sürüyor

1 Dakikalık Okuma
20 Ekim 2022 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
TOBRFV
Özet
HM CLAUSE ToBRFV'ye dayanıklı domates çeşitlerinin ilk lansmanını Kasım ayında Meksika'da yapacak
1
Paylaş

Meksika’da Expo Agroalimentaria fuarında yapacağı lansman sonrasında HM CLAUSE, 2023 yılı sonbahar ve kışında, ToBRFV'ye dayanıklı kiraz ve salkım domates çeşitlerinin tanıtımı İtalya ve diğer önemli domates pazarlarında devam edecek.

Çalışmaların tasdik sonuçları, ToBRFV virüsünün onaylandığı İspanya ve Orta Doğu’da devam etmektedir.

ToBRFV çeşitlerinin, yüksek tarımsal değerler ve etkili bir direnç sağladığını söyleyen HM Clause domates pazarlama portföy lideri Jose ARAUZ; son yıllarda HM CLAUSE olarak, Saladette, Cherry, Round Loose ve Specialties gibi farklı domates segmentlerine odaklanarak ToBRFV'ye karşı IR dirençli bir araştırma, geliştirme ve üretim safhası geliştirmek için çalıştıklarını söylüyor. ARAUZ ayrıca, seçkin germplazmaları ve Ar-Ge kaynakları sayesinde yüksek tarımsal performans ve ToBRFV 'ye karşı etkili bir IR direnci sağlayan çeşitlerle yetiştiricilere değer sunabileceklerini de sözlerine ekledi.

İlgili Ürünler

Wp 20160217 027 Edited Min

ToBRFV, domateslerde ciddi enfeksiyona neden olabilen, oldukça öldürücü, çok agresif bir virüstür. İlk olarak 2014'ün sonlarında İsrail'de keşfedilen bu virüs, 2015 yılında Ürdün’de sonrasında Meksika’da ve şimdi ise dünya çapında birçok ülkede görülmektedir.