hortiturkey
Baş Editör

Hobi Seralarında Hangi Sebzeler İyi Yetişir?

1 Dakikalık Okuma
15 Aralık 2020 Salı
Yetiştiricilik
Hobi serası
Özet
Hobi olarak serada sebze yetiştirmek isteyenler için küçük tiyolar.
0
Paylaş

Bir zamanlar ticari yetiştirme için kullanılan seralar, hobi yetiştiricileri arasında yaygınlaşarak giderek daha popüler hale gelmiştir. Kendi seranızda sebze yetiştirerek, genellikle mevsimleriyle veya açık hava koşullarında sınırlı olan sebzelerin tadını çıkarabilirsiniz. Bir sera, geleneksel açık tarla yetiştiriciliğine göre, bitkilerin büyüme dönemini uzatabilir. Yani geleneksel tarımda, yaz mevsiminde yetiştirilen domates gibi ürünler, soğuk havalarda ve kış mevsiminde sera içinde de yetiştirilebilir. Üstelik bazı sebzeler, sera ortamında diğerlerinden daha da iyi performans gösterebilmektedir.

Biber

Hemen hemen her çeşit biber sera ortamında iyi bir şekilde yetişebilir. Sivri, dolma ve jalapenos da dahil olmak üzere bir çok çeşidi seranızda uygulayabilirsiniz.

Biber fidesini, önceden açılmış ve fide kökünün girebileceği toprak derinliğe dikin. Eğer biberi tohum halinde ekecekseniz, yaklaşık olarak toprağın 1-2 cm derinine ekiniz. Biberler yaklaşık 40 cm aralıklarla yerleştirilmeli ve aynı zamanda polenlerinin gelişimi için 15ºC derece ve üzerinde kalan sıcaklıklar sağlanmalıdır.

Domates

Domatesler polenlerini geliştirmek için en az 15 ºC sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Domatesler gelişim olarak sera içinde iyi bir performas gösterir. Dikim sonrası ortalama 100 gün içinde olgunlaşma sağlayabilirsiniz.

Domates fidesini, önceden açılmış ve fide kökünün girebileceği toprak derinliğe dikin. Eğer domatesi tohum halinde ekecekseniz, yaklaşık olarak toprağın 1-2 cm derinine ekiniz. Dikim sıklığını yaklaşık 45-50 cm aralığında yapın. Domatesler gelişim aşamasında güneş ışığına ihtiyacı duyar; bu sebeple onları bol miktarda güneş ışığı alan bir sera alanına yerleştirin.

İlgili Ürünler

Hobi serasında domates fidesi dikimi
Hobi serasında domates fidesi dikimi

Sıcak Mevsim Sebzeleri

Sıcak mevsim sebzeleri, yüksek ışık yoğunluğu gerektiren, ancak düşük ila orta derecede gece sıcaklıkları gerektiren sebzelerdir. Gündüz en az 17 ºC ve gece boyunca en az 15 ºC sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bu sebzeler arasında, fasulye, salatalık, patlıcan, kavun ve kabak; sera ortamında iyi performans gösterir.

Soğuk Mevsim Sebzeleri

Soğuk mevsim sebzeleri, seralarda sıcak mevsim sebzeleri kadar iyi performans gösterir. Bu sebzeler sıcak havalarda bozulup tozlaşamadığı için, sera onlar için ideal bir yerdir. Bu sebzeler, gündüz 11-22 ºC ; gece ise 8-15 ºC arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Soğuk mevsim sebzeleri arasında lahana, karnabahar, brokoli, havuç, pazı, yapraklı yeşillikler ve turp bulunur.

Hobi serası
Hobi serası
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.