hortiturkey
Baş Editör

Hollanda Artık Dünyanın En Büyük Tarım İhracatçılarından Biri Olmak İstemiyor!

1 Dakikalık Okuma
13 Aralık 2022 Salı
Dünyadan Haberler
Hollanda
Özet
Hollanda, azot emisyonlarını azaltıp, doğal arazileri canlandırmak için, tarım sektöründe geniş kapsamlı bir dönüşüm başlattı.
0
Paylaş

Doğa ve Azot Politikası Bakanı Christianne van der Wal-Zeggelink, Lahey'deki ofisinde yaptığı röportajda, dünyanın en büyük tarım ihracatçılarından biri olmasıyla ünlü olan Hollanda’nın artık tarımsal ihracata öncelik vermek istemediğini söyledi.

Hükümetin Haziran ayında Avrupa Birliği düzenlemelerine dayalı bir azot azaltma hedefi sunmasının ardından, ülkede aylardır çiftçi protestoları yapılıyor. Hükümet planının uygulanması halinde bazı illerde emisyon %95’e varan oranda azalacak; 2030 yılına kadarda, toplam emisyon seviyesinin yarıya indirilmesi hedefleniyor. Ancak bu planla Hollanda’daki hayvancılık önümüzdeki 8 yıl içinde üçte bir oranında azalabilir.

Ana Min

Yaklaşık bir yıldır bu görevde olan Van der Wal-Zeggelink; doğanın taşıyabildiği, su kalitesinin korunduğu ve iklim hedeflerine katkıda bulunan “yeni bir tarım sistemi” geliştirmeyi hedefliyor.

Wageningen Üniversitesi'ne göre Hollanda, 2021'de tahmini 104,7 milyar Euro (110 milyar $) tarımsal ihracatı ile, dünyanın ikinci büyük tarım ürünleri ihracatçı ülkesi olup, hayvancılık ve gübreler azot emisyonlarının ana kaynağıdır.

Yapılacak olan değişimin Hollanda’nın tarımsal ürün ihracatında olumsuz etkiler yapacağını kabul eden Van der Wal-Zeggelink; ihracat yüzdelerinin kendileri için hedef olmadığını; amaçlarının emisyonu azaltarak doğayı eski haline getirmek olduğunu belirtti. Van der Wal-Zeggelink ayrıca, Hollanda'nın %58'inin tarım arazisi olduğunu, ancak GSYİH'nın yalnızca %1,3'ünün tarım ürünleriyle bağlantılı olduğunu da belirtti.

İlgili Ürünler

Uygulama ile birçok çiftçi, özellikle doğa rezervlerinin yakınında bulunan tarımsal işlerini bırakmak zorunda kalacak. Bu beklenti aylarca süren çiftçi protestolarına neden oldu. Çiftçiler otoyolları kapattılar, traktörlerini parlamentoya sürdüler ve hatta Van der Wal-Zeggelink'in evini bile ziyaret ettiler.

Dutch Farmer Protest 0713221 Min

İnsanların protesto yapmasına izin verilen bir ülkede yaşadığı için mutlu olduğunu söyleyen Van der Wal-Zeggelink, çiftçilerin evine gelerek ahlaki sınırlarını aştıklarını ve çok ileri gittiklerini de söyledi.

Gönüllü satın alma planının yeterli çiftçinin desteğini kazanacağını umduğunu söyleyen Van der Wal-Zeggelink’in B plan ise arazilerin kamulaştırılması. Hükümet gelecek yılın sonbaharında bir sonraki adımlara karar verecek.