hortiturkey
Baş Editör

IKEA ve İnfarm, Sürdürülebilir Sağlıklı Bitkiler Yetiştirmek İçin Bir Arada

1 Dakikalık Okuma
17 Haziran 2022 Cuma
Gıda Güvenliği
Dünyadan Haberler
IKEA Infarm
Özet
IKEA çalışanlarına ve müşterilerine daha sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam sürmeleri için ilham veriyor.
0
Paylaş

Sürdürülebilir ve yerel olarak yetiştirilen ürünlere olan talebin artması üzerinde IKEA Almanya’daki 3 mağazasının restoranlarında yüksek kalitede yeşillikler yetiştirmek için Infarm ile ortaklığa girdi. Infarm ve IKEA, zincirin yemek sunumlarını tamamlamak için yeşillik türlerini özenle seçti. Bu ortaklık ile, IKEA çalışanlarına ve müşterilerine daha sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam sürmeleri için ilham vermeyi amaçlıyor.

IKEA Kaarst, IKEA Duisburg ve IKEA Munich-Eching müşterileri, Infarm'ın dereotu, kıvırcık maydanoz ve İtalyan fesleğeni gibi otlarının mağaza içi dikey çiftliklerde büyümesini izlerken aynı zamanda restorandan verdikleri siparişlerde bu lezzetli otların aroma ve lezzetlerinin tadını çıkartabiliyorlar.

Tadı Güzel Sürdürülebilir ve Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme ve gıda üretiminde yaygın olarak kullanılan kimyasalların potansiyel olarak zararlı etkileri konusunda artan farkındalık, birçok yeni tarım teknolojisi ve yaklaşımın geliştirilmesine yol açmıştır. Infarm’ın farklı boyutlarda dikey çiftlikleri bu teknolojinin bir örneğidir. Hızlı büyüyen bir küresel tarım şirketi olan Infarm, geleneksel tarıma göre %95 daha az su ve alan kullanan ve pestisit kullanmadan dikey ortamda mahsul yetiştirmede kullandığı ürünlerine güveniyor.

IKEA Almanya Ülke Gıda Müdürü Tanja Schramm, “Infarm konsepti bizi ikna etti, çünkü sürdürülebilirlik ve sağlıklı beslenme konularını çalışanlarımız ve müşterilerimiz için mobilya mağazalarımız gibi öne çıkan bir yerde somut hale getirebiliriz” diyor. “People & Planet Positive stratejimizin bir parçası olarak, insanlara daha sağlıklı, daha sürdürülebilir yaşamlar sürmeleri için ilham vermeyi ve onları güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle, daha düşük çevresel etkiye sahip ve herkesin karşılayabileceği bir fiyata bitkisel bazlı gıdalara ve yemeklere giderek daha fazla odaklanıyoruz."

İlgili Ürünler

Infarm Kurumsal Satış Başkan Yardımcısı Daniel Kats, "Infarm ve IKEA farklı sektörlerden geliyor, ancak ortak bir noktamız var: “sektörlerimizin yiyeceklerimizi nasıl ürettiğimiz ve nasıl yaşadığımız konusunda mevcut durumu kökten değiştirme hedefi var” diyor.

IKEA restoranları dünyadaki en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 2021 yılında Almanya’daki bu İsveç restoranlarında 2,5 milyon kişi yemek yedi. Infarm yetkilileri, Almanya'da üç lokasyondan başlayarak, mağaza çiftliklerini restoranlara yerleştirmenin ve IKEA müşterilerine, özellikle de ürünlerini daha önce denememiş olanlara, yemeklerini lezzetli otlarımızla tamamlama şansı vermenin faydalarını da açıkça gördüklerini belirtiyorlar.