hortiturkey
Baş Editör

Islah Edilmeden Önce Meyve ve Sebzeler Nasıl Görünüyordu?

2 Dakikalık Okuma
29 Temmuz 2021 Perşembe
Yaş Meyve, Sebze
Muz
Özet
Bir dilim karpuz veya bir mısır koçanını ısırdığınızda, bu meyve ve sebzelerin görünümünün ve lezzetinin her zaman böyle olmadığını bilin.
0
Paylaş

Islah çalışmaları veya genetik değişikliklerle, bitkilere, tat, dayanım ve zararlılara karşı direnç gibi istenilen özellikler verilebilmektedir. Bu süreç uzun ve yavaş bir süreçtir.

Bu içeriğimizde muzdan patlıcana, insanoğlunun, bu bitkileri yemek için yetiştirmeye başlamadan önce ki görünen farklı yönlerini göreceğiz.

Yabani Karpuz

Yabani karpuz
Yabani karpuz

Giovanni Stanchi'nin 17. yüzyıldan kalma bir tablosundan alınan bu detay, Vox'un işaret ettiği gibi, günümüz karpuzlarından çarpıcı biçimde farklı görünen bir karpuz tasvir ediyor. 1645 ile 1672 yılları arasında yapılan resimdeki enine kesilmiş olan karpuz, altı üçgen pasta şeklindeki parçaya gömülü girdap şekillerine sahip gibi görünüyor.

Günümüz Karpuzu

Günümüz karpuzu
Günümüz karpuzu

Zaman içinde insanlar ıslah yoluyla, resimde göründüğü gibi, içi kırmızı ve etli olan karpuz çeşitlerini elde ettiler. Bazılarımız Stanchi'nin resmindeki karpuzun olgunlaşmamış olabileceğini düşünebilir ama resimdeki tohumlar karpuzun olgunlaşmış olduğunu gösteriyor.

Yabani Muz

Yabani muz
Yabani muz

İlk muzlar muhtemelen 7000-10000 yıl önce Papua Yeni Gine ve Güneydoğu Asya’da yetişmiş olabilir. Günümüz muzları, fotoğraftaki gibi büyük ve sert tohumları olan Musa acuminata ve Musabalbisiana adlı iki yabani çeşitten gelmiştir.

Günümüzdeki Muz

Hibrit çeşitler sayesinde günümüz muzları daha rahat kavranabilir ve kabuğu kolay soyulabilirdir. Atalarına göre meyvesi daha küçük tohumlara sahip olup, lezzetli ve besin içeriği fazladır.

Günümüz muzu
Günümüz muzu

Yabani Patlıcan

Yabani patlıcan
Yabani patlıcan

Tarihleri boyunca patlıcanlar, beyaz, gök mavisi, mor ve sarı gibi çok çeşitli renk ve şekillerde olmuştur. İlk yetiştiriciliğinin Çin’de yapıldığı bilinen patlıcanın, yabani türlerinde sapının çiçeklere bağlandığı yerlerde dikenler bulunurdu.

İlgili Ürünler

Günümüz Patlıcanı

Günümüz patlıcanı
Günümüz patlıcanı

Yapılan ıslah çalışmaları ile gelişen patlıcan, dikenlerinden kurtuldu ve günümüzdeki tanıdığımız mor renkli sebze haline geldi.

Yabani Havuç

Maxresdefault
Yabani havuç

Bilinen en eski havuçlar, 10. yüzyılda İran ve Anadolu topraklarında yetiştirildi. İlk havuçların mor veya beyaz renkte olup, resimde görünen gibi ince ve çatallı bir kökünün olduğu düşünülüyor.

Günümüz Havucu

Günümüzdeki havuç
Günümüzdeki havuç

Bitki ıslahçıları iki yılda bir çiçek açan bu ince kökleri, yıllık kış mahsulü olan, turuncu renkli, lezzetli ve daha büyük bir bitki olarak geliştirdiler.

Yabani Mısır Bitkisi

Yabani mısır
Yabani mısır

Islahın belkide en ikonik örneği, mısırın atası olarak bilinen teosinte bitkisinden yetiştirilen mısırdır. Bilinen ilk mısırın MÖ 7000 yılında yetiştirildiği tahmin edilmektedir.

Günümüzdeki Mısır Bitkisi

Günümüz mısırları 9000 yıl öncesine göre 1000 kat daha büyük olup, yetiştirilmesi ve kabuğunun soyulması çok daha kolaydır.

Günümüzdeki mısır
Günümüzdeki mısır