hortiturkey
Baş Editör

İspanya’nın yerel ve sürdürülebilir tarım projesi: Greendomo

1 Dakikalık Okuma
20 Şubat 2021 Cumartesi
Sera ve Ekipmanları
Dünyadan Haberler
Greendomo
Özet
Teknoloji ve yeni üretim modelleri ile, yakın bir gelecekte, şehir yaşamlarında tüketimleri karşılayacak bitkisel üretimleri yapmak mümkün gibi görünüyor.
0
Paylaş

Bir zamanlar İspanya’nın çölü olarak tanımlanan Almeria bölgesi, meyve bahçeleri ve seralarıyla günümüzde Avrupa’nın sebze ve meyve başkenti olmuştur.

Bölgede yoğun olarak yapılan sera yetiştiriciliğine ilave olarak, meyve ve sebze üretiminden kullanılan yeni teknikler, bölgeye refah getirmiştir.

Almeria sera bölgesi
Almeria sera bölgesi

İspanyol Feder-Innterconecta programı ve Endüstriyel Teknolojiyi Geliştirme Merkezi ile çalışan bir grup İspanyol şirket, şehirlerdeki parklarda, evlerin teras yada çatı katlarında, bitkisel üretim anlamında kullanılabilecek kubbe benzeri bir yapı olan Greendomo projesini geliştirdi.

Projenin teknik direktörü olan Juan PARDO, Greendomo’nun felsefesini şöyle açıklıyor:

“Jeodezik bir kubbe şeklinde olan Greendomo serası, en basit geometrik şekil olan üçgenlerden oluşan bir yapıdır.”

“Bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için güneş radyasyonunun soğurulmasının önünde yapısal engeller olmaması için, enerji tüketimleri ve malzeme kullanımları minimumda tutulmuştur.”

"Işık enerjisi burada daha eşit bir şekilde dağıtılır, böylece bitkilere zarar veren gölgeler kalmaz."

Greendomo
Greendomo

Greendomo'nun dönen sütunlara sahip dikey dikim sistemiyle ürünler, tüm yıl boyunca olumsuz hava koşullarının zararlarından korunarak ve %70 su tasarrufu sağlanarak yetiştirilebilmektedir.

İlgili Ürünler

Bu üretim sistemi parklara, meydanlara ve hatta binaların teraslarına bile kurulabilir.

Juan PARDO, bu sistem ile üretilen ürünlerin geleneksel tarıma göre daha karlı olabileceğine inanıyor. “Bu sistem ile, ürünlerin yakın mesafede üretilmesinden dolayı, ulaşım tasarrufu, karbon ayak izi kısıtlamaları ve taze ürün tedarik etme gibi avantajlar ortaya çıkacak. Dahada önemlisi, tüketici yeni hasat edilmiş taze bir ürün için daha fazla ödeme yapacaktır.”

Sistemin içeriden görünümü
Sistemin içeriden görünümü
Greendomo projesinde yetiştirilen çilekler

Greendomo, gelecekte kentsel çiftçilik ve tarımda büyük bir rol oynayacak gibi görünüyor. Ancak, bu proje için hükümetlerin ve öncü kuruluşların desteğini gerekmektedir. Proje, gıda güvenliğine büyük bir katkı sağlamaya ve dünya çapında şehir sakinlerinin günlük yaşamlarını döndürebilecek üretimlere olanak sağlayabilir.