hortiturkey
Baş Editör

İsrail’de Deneme Aşamasında Olan Robotlar, Ağaçlardan Meyve Toplamaya Hazırlanıyor

1 Dakikalık Okuma
14 Aralık 2020 Pazartesi
Meyve toplayan robot
Özet
İsrailli uzmanlar, dünyadaki ağaçlarda bulunan meyvelerin yaklaşık %10’nun, onları toplayacak yeterli iş gücü olmadığı için ağaçlarda çürüyerek israfa gittiğini tahmin ediyorlar.
0
Paylaş

Kuzey İsrail’deki bir elma yetiştirme çiftliği, yeni bir girişim olan Tevel Aerobotisc Technologied’in robotik meyve toplama sistemini test ediyor.

Tevel şirketi, yukarı yönlü hareket edebilen ve ağaçlardan meyve kopartan robotlarla otonom bir sürüş platformu geliştirdi. Robotlar ağaçlardan aldıkları anlık görüntüleri analiz ederek, yalnızca olgunlaşmış meyveleri seçmektedir. Ayrıca robotlar bir cep telefonu uygulamasıyla, toplanan meyvelerin miktarı ve hasatın sonlanmasına kalan süreyle ilgili olarak, çiftçiyi sürekli bilgilendirmektedir.

Şirket yetkilileri, robotların insanlardan daha uzun süre çalışabildiğini ve insanların ulaşamayacağı yerlere rahatlıkla ulaşmaları sayesinde, meyve üretim maliyetlerinde yaklaşık %30 oranında tasarruf sağlanabileceğinden bahsetmektedir.

İlgili Ürünler

Hâlâ test aşamasında olan Tevel’in robotları, yakın bir gelecekte küresel pazardaki meyve üreticileri ile buluşmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 4.6 milyar $ değerinde olan tarımsal robotik sektörünün, çiftçilerin iş gücü ve hasat maliyetlerini düşürmesindeki pozitif etkilerinden dolayı, her yıl %30 büyüdüğü tahmin edilmektedir.

Günümüzde, var olan Covid-19 salgınında yaşanılan bulaş durumu veya bulaş durumundan kaynaklı iş gücü kayıpları sonrasında, robotik hasata olan ilgili daha da artmıştır.