hortiturkey
Baş Editör

İsrail'de Yeni Bir Küresel Tohum Şirketi Kuruldu

1 Dakikalık Okuma
12 Ocak 2022 Çarşamba
Tohum, Fide, Fidan
domates
Özet
Bir İsrail sermaye fonu olan AP Partners Fund, başta domates olmak üzere sera sebzeleri tohumları konusunda uzmanlaşmış; toplam değeri 60 milyon $ dan fazla olan Nirit Seeds ve TomaTech'i satın aldı.
0
Paylaş

İsrail’in en büyük sebze tohumu şirketini yaratma amacıyla yapılan birleşme ile ortaya çıkan şirket, önemli sinerji ve benzersiz Ar-Ge uzmanlıklarından yararlanarak, uluslararası tohum pazarında hızlı bir büyümeyi hedefliyor.

Bu birleşme ile ortaya çıkan yeni tohum şirketinin, dünya çapında moleküler biyologlar, bitki ıslahçıları, satış uzmanları ve diğer çalışanlarından oluşan 80 den fazla çalışanı olacak.

Yeni şirket, İsrail, İspanya, Meksika ve İtalya’da ıslah faaliyetlerine devam ederken ayrıca Hollanda ve Kuzey Amerika’da da yüksek teknolojili seralara odaklanarak bu bölgedeki satış kanallarını güçlendirip yeni satışlarla önemli ölçüde büyümeyi planlıyor.

Nirit Seeds, domates ve biber tohumları satışı konusunda uluslararası pazarlardaki önemli oyunculardan biridir. Şirket son yıllarda gelişmiş genetik kaynaklarını kullanarak yeni ticari çeşitlerin geliştirilmesine büyük yatırımlar yaptı. 30 yıl önce kurulan Nirit Seeds, köklü dağıtım kanalları yanında, İspanya, İtalya ve Meksika’da var olan üç iştiraki aracılığı ile 50 den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Şirket İsrail ve dünya çapında yaklaşık 50 kişiyi istihdam etmektedir.

İlgili Ürünler

Yaklaşık 20 yıl önce kurulan TomaTech, batıda bulunan ülke pazarları için birinci sınıf, inovatif ve kaliteli domates çeşitleri geliştirmeye odaklanan, İsrail’in önde gelen domates tohumu şirketlerindendir.

ToBRFV’ye karşı dirençli çeşitler geliştirilmesinde büyük ilerlemeler olduğunu duyuran TomaTech, yakın bir gelecekte bu çeşitleri ticarileştirmeyi planlıyor. Şuanda İsrail, İtalya, ABD ve Hollanda’da yaklaşık 30 kişiyi istihdam eden TomaTech, ürünlerini İspanya’da bulunan yan kuruluşu aracılığı ile 20 den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Tohum üretimi, İsrail’deki en gelişmiş sektörlerden biridir. İsrail Ticaret Odaları Federasyonuna göre, sektörde bulunan büyük ve küçük ölçekli yaklaşık 25 firmanın tohum ihracatından yıllık 200 milyon dolar gelir elde ediliyor.

Her yıl %8 büyüyen küresel sebze tohumu endüstrisinin büyüklüğünün yaklaşık 8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu pazarın üçte biri olan 2,5 milyar dolarlık kısmını sera domates tohumları oluşturmaktadır.

Kaynaklar