hortiturkey
Baş Editör

İsrailli Araştırmacılardan Daha Hızlı Avokado Yetiştirme Metodu

1 Dakikalık Okuma
14 Eylül 2022 Çarşamba
Yaş Meyve, Sebze
Dünyadan Haberler
Yetiştiricilik
Avokado
Özet
Yılda yaklaşık 13 milyar dolar değerinde olan küresel avokado pazarı, İsrailli araştırmacıların geliştirdiği yenilik ile daha hızlı büyüyebilir.
0
Paylaş

İsrail’de bulunan MIGAL Galilee Araştırma Enstitüsü, yakın zamanda yapmış olduğu bir araştırmada avokado fidelerinin hızlı üretiminin mümkün olduğunu duyurdu. Enstitü tarafından yapılan açıklamada Dr. Lior Rubinovich liderliğinde yapılan araştırmalar neticesinde, doku kültüründen avokado bitkisi yetiştirmenin mümkün olduğu açıklandı.

Avocado Growing Tree Min

Dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon yeni avokado fidesi dikildiği ve avokadoların dünya çapında popülerlik kazandığı göz önüne alındığında, geliştirilen bu üretim modeli ticari olarak çok önem arz etmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinin yanı sıra Hindistan, Çin ve Japonya'dan artan talepler gelmektedir.

Uluslararası meyve pazarının, üretimdeki bu gelişmelerden daha fazla etkilenmesi muhtemeldir.

Geleneksel avokado fidelerinin, taşıyabileceği hastalıkları ülkeden ülkeye yayılmasını engellemeye çalışan bitki koruma yönetmelikleri nedeniyle ihraç edilmesi zor ve pahalı olurken, doku kültürü ile üretilen avokado fideleri ise bu yönetmeliklere tabi olmayacaktır.

İlgili Ürünler

Dr. Lior Rubinovich, “doku kültürü avokadoların sağlıklı, bulunabilir, kaliteli ve hastalıksız bitkiler olmasını sağlar” dedi.

Avocado Seedlings Sterile Tissue Min

Doku kültürü ile yetiştirilen avokadoların meyveleri deformasyonsuz, hastalıkları karşı dayanıklı, çok daha hızlı büyüme avantajı yanında; tüm bitkiler aynı özenle seçilmiş sağlıklı dokudan geldiği için genetik olarak da üniform olacaktır.

Bu faktörler ve artan talep nedeniyle, dünya çapında birçok araştırma kurumu, genel üretim süresini hızlandırmak amacıyla avokado üretimini artırmaya ve fideleri çoğaltmaya çalışmaktadır.