hortiturkey
Baş Editör

İtalya Hükümeti, İtalyan Tohum Üretici Firmanın, Çin’li Sermaye Syngenta'ya Satışını Veto Etti.

1 Dakikalık Okuma
8 Kasım 2021 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Syngenta
Özet
İtalya Devleti, tarihinde ilk kez tarım ve gıda sektöründeki bir satın almayı veto etti.
0
Paylaş

İtalyan hükümet yetkilileri, Başbakan Mario Draghi'nin “Önemli varlıkları (demirbaş), istenmeyen yabancı satın almalara karşı koruma” kanununa dayanarak, Syngenta’nın İtalyan sebze tohum üreticisi Verisem’i satın almasını engellediğini söyledi.

İtalya Devleti, telekom, bankacılık ve sağlık gibi stratejik öneme sahip olduğu düşünülen sektörlerdeki, istenmeyen yabancı satın almaları engellemek için “golden power (altın güç)” denilen yasal düzenlemeyi kullanıyor.

İsviçre merkezli Syngenta, bu yılın başlarında Sinochem Holdings Corp'a katlanan ChemChina tarafından 2017 yılında 43 milyar ABD dolarına satın alınmıştı. Alınan bilgiye göre şirketin Verisem'i satın almak için yaklaşık 200 milyon Avro (232,76 milyon ABD Doları) teklif ettiği söyleniyor.

ABD fonu Paine Schwarts and Partners tarafından satışa sunulan Verisem; web sitelerinde kendilerini İtalya, Fransa ve Kuzey Amerika’da işleme tesislerine sahip küresel bir tohum üreticisi olarak tanımlamaktadır.

İlgili Ürünler

İtalyan tarım lobisi Coldiretti, bu satın almanın sebze üretiminde kullanılan tohum kontrolündeki stratejik dengenin Asya’ya kayacağını savunarak, Başbakan Draghi’yi Syngenta’nın yapacağı satın almayı durdurma çağrısında bulundu.

İtalya Devleti, 2012’den bu yana, İtalya’daki yabancı çıkarları engellemek için “golden power” düzenlemesini sadece 4 kez kullandı ve bunlardan 2 tanesi Draghi’nin Başbakanlığı döneminde gerçekleşti.

Başbakan Draghi, Nisan ayında, Çin’li şirket Shenzhen Invenland Holdings Co. Ltd.'nin Milano’da yarı iletken ekipman üreten bir firmanın hisse satın almasını da engellemişti.

İtalyan Hükümeti şu an, silahlı kuvvetler için yüksek teknolojili insansız hava araçları üreten bir İtalyan firmanın, Çinli bir yatırımcı şirkete satışını da araştırıyor.

İtalya Devleti, ulusal çıkarları korumak için bu tarzdaki sayısız birleşme anlaşmalarını incelemek için “golden power” gücünü kullanıyor.