hortiturkey
Baş Editör

Japon Üzüm Üreticileri Shine Muscat Çeşidine Dönüyor

1 Dakikalık Okuma
11 Ocak 2022 Salı
Yaş Meyve, Sebze
Muscat
Özet
Japonya 2014 yılından beri üzüm ihracatını keskin bir şekilde arttırıyor.
0
Paylaş

2014 yılından bu yana hızla artan Japon’yanın üzüm ihracatı, 2018 yılında rekor seviyeye ulaştı. Ana ihracat destinasyonu olan Hong Kong, Tayvan ve Singapur, ihracat hacminin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Üzüm çeşitleri arasında en popüler olan Pione ve Shine Muscat çeşitleri, büyük ve çekici meyvelere sahip olup, bu üzümler yüksek fiyatlarından dolayı hediyelik olarak satılmaktadır. Japonya üzüm ihracatını daha da arttırmak için, meyvelerinin daha uzun süre taze kaldığı dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesine devam etmektedir.

Pione üzümü

Favori Çeşitler Zamanla Değişiyor

Üzümler renklerine göre kırmızı, siyah ve yeşil olarak sınıflandırılır. Japonya’ya özgü olan Delaware, Kōshū ve Kaiji kırmızı renkli, Kyohō ve Pione ünlü siyah çeşitleri olup, Shine Muscat ve Niagara da popüler yeşil olan çeşitlerdir.

Deleware üzümü
Kōshū üzümü
Kaiji üzümü

Geçmişte, Japonya’da üzüm ekilen arazilerin neredeyse yarısı kırmızı çeşitlere ayrılmıştı ve bu dönemde Delaware ana üründü. Sonrasında siyah üzüm çeşidi olan Kyohō pazar payını arttırarak 2003 yılında zirveye ulaştı.

Kyohō üzümü

Şimdilerde ise yükselen çeşit yeni trend olan Shine Muscattır. Yemesi kolay olan bu büyük çekirdeksiz üzümlerin yenilebilir bir kabuğu olması çocuklar, yaşlılar ve herkes tarafından tercih edilebilirliğini arttırarak popüler hale getirmiştir.

İlgili Ürünler

Shine Muscat üzümü

Bunun yanında ince bir kabuğa sahip olan bu çeşit kolay ezilmediğinden ve uzun süre taze kalmasından dolayı da üreticiler içinde favori haline gelmiştir. 2006 yılında tescil alan bu çeşit Japonya bağlarının %20 sinden fazlasında yetiştirilmektedir.

Shine Muscat: Pahalı ama satış miktarı yüksek

Pione ve Shine Muscat gibi popüler çeşitlerin toptan satış fiyatı Delaware ve Kyohō göre daha yüksektir. Kyohō kilosu 1.254 Yen'e, Delaware kilosu 1.030 Yen'e satılırken, Pione 1.332 Yen ve Shine Muscat ise 2.123 Yen’e satılmaktadır. (2020 fiyatları, Tokyo Metropolitan Merkez Toptancı Pazarı)

Üzüm ihracat hacmi

2019 yılında Shine Muscat çeşidi yüksek fiyatına rağmen, Kyohō'yu geride bırakarak en iyi üzüm olarak satılabileceğini kanıtladı.

Japonya’da genel olarak meyve üretimi düşerken, üzüm üretimi gelişiyor. Her yıl Satsuma mandalinaları ve en popüler meyve olan elmalar arasındaki fark kapanıyor. 2018 yılında üzümler mandalinaların ardından ikinci sıraya yükseldi. Shine Muscat üzümleri ile bu performans daha da güçlenebilir.

Çeşitlere göre üzüm ekili alanlar
Japon yerel meyvelerinin üretim değerleri