hortiturkey
Baş Editör

Japonya’dan Domates Hasat Robotu

1 Dakikalık Okuma
8 Mayıs 2021 Cumartesi
Robot
Özet
Merkezi Kanagawa, Japonya’da bulunan Inaho Inc.; Hollanda’da, Inaho Europe B.V. nin kuruluşunu duyurarak en son ürünleri olan domates hasat robotunu tanıttı.
0
Paylaş

Japonya merkezli, tarımda robotik otomasyon çözümleri sunan Inaho Inc., 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle Avrupa’da, Inaho Euorpe B.V. olarak faaliyetlerine başladı. Şirket domates hasat robotu haricinde, Avrupa’da çiftliklerin karşılaştıkları zorlukları da ele almayı hedefliyor.

Şirketin atıştırmalık domateslerin hasatı için geliştirdiği robot tam otomatik olup, gece ve gündüz çalışabilmektedir. Tek şarjla 12 saate kadar çalışabilen robot, barındırdığı yapay zeka algoritması ile olgun meyveleri renk ve boyutlarına göre tanımlayarak hasat edebilmektedir.

Domates hasat robotu geliştirmelerine 2020 yılında başlayan Inoha, bugüne kadar ürettiği 4 robotu geri bildirimler toplayıp daha fazla geliştirmek için, Japonya’nın önde gelen üreticileriyle çalışmalarını sürdürüyor.

Misyon olarak çiftçiliği daha sürdürülebilir bir hale getirmeyi hedefleyen Inoha, sunduğu çözümlerle de; Avrupa ve diğer bölgelerde tarımda emek tasarrufu ve verimlilik artışına da katkı sağlayacak.

Inaho'nun kurucu ortağı ve CEO'su Sohya Ohyama; “Çeşitli ülkelerdeki çiftlikler ve üreticiler, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak iş gücü kıtlığından muzdariptir. Küresel pandemiye ek olarak, tarım işçileri için artan ücretler tarımdaki işletmeler için artan bir zorluk haline geliyor. Bu zorluklar sonunda önümüzdeki yıllarda gıda kıtlığı yaşanabilir; bu nedenle şimdi otomasyon teknolojilerini tanıtmanın ve mevcut tarım yöntemlerinden uzaklaşmanın zamanı geldi." dedi.

İlgili Ürünler

En son teknoloji ve çözümlerinin, tarım endüstrisindeki tüm kişilerin refahına katkıda bulunacağına ve gelecekte sürdürülebilir tarımın devamlılığını sağlayacağına inandığını belirten Ohyama; bunun gerçekleşmesi için, Avrupa’da yetiştiriciler, tohum şirketleri ve tesis ekipmanı şirketleri gibi ortaklar aradıklarını belirtti.

2017 yılında Yutaka Hishiki ve Sohya Ohyama tarafından Japonya’da Agritech şirketi olarak kurulan Inaho Inc.; 2019 yılında yapay zeka donanımlı kuşkonmaz hasat robotunu piyasaya sürdü ve Japonya Tarım Orman ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından verilen 9. Robot Ödülünü kazandı.

Inaho, robotik çözümler sağlamanın yanı sıra, çiftçiliği daha sürdürülebilir hale getirmek için ortaklarla birlikte yeni üretim sistemleri ve çiftlik işletim planları geliştiriyor.