hortiturkey
Baş Editör

Katar’da Sebze Üretimi Bu Yıl 60.000 Tona Ulaştı

1 Dakikalık Okuma
3 Ağustos 2021 Salı
Yetiştiricilik
Katar
Özet
Katar’daki sebze üretim hacmindeki yükseliş trendi devam ediyor.
0
Paylaş

Katar’lı özel bir tarım geliştirme şirketi olan Agrico’nun sahibi ve aynı zamanda genel müdürü olan Nasser Ahmed al-Khalaf, geçtiğimiz yıllarda 40.000 ton civarı olan sebze üretiminin; Katar’daki aktif çiftliklerin, yetiştirme ve sera alanlarında yaşanan artış nedeniyle bu sene 60.000 tona ulaştığını söyledi.

Nasser Ahmed al-Khalaf, ayrıca ileri tarım teknolojilerinin katkısıyla, yaz mevsiminde bile ülkede salatalık, domates, kabak, patlıcan, marul, dolmalık biber, soğan, fasulye, kırmızı biber ve diğer yeşil yapraklı sebze türlerinin yetiştirilebildiğine dikkat çekti.

Agrico, pestisit içermeyen ve yıl boyunca organik olarak sebze ve meyve üretebilen gelişmiş bir hidroponik sistem geliştirdi.

Nasser Ahmed al-Khalaf
Nasser Ahmed al-Khalaf

Katar’ın sahip olduğu gelişmiş hidroponik sistemleri bölgeye ihracat etmeye başladığını belirten Nasser Ahmed al-Khalaf, Umman’daki geliştirdikleri 1 milyon m2 lik çiftliğin ise önümüzdeki yıl üretime hazır olacağını söyledi.

İlgili Ürünler

Al-Khalaf, Katar'daki sebze üretim hacminin her yıl artmaya devam edeceğine olan güvenini dile getirerek, amaçlarının sadece üretim miktarını değil aynı zamanda üretim sezonunu da arttırmak olduğunu belirtti.

Kullandıkları teknoloji ile yıl boyunca sebze üretimi yapan çiftliklere sahip olduklarını söyleyen Al-Khalaf, bazı diğer çiftliklerin de kendilerine ait olan bu teknolojiyi kullanarak üretim yapmalarından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Artan taze sebze talebinin, Katar’daki verimsiz olan birçok yerel çiftliğin hidroponik üretimi benimseyerek aktif hale gelmesini sağlamıştır.