hortiturkey
Baş Editör

Kimyasal Pestisitlere Alternatif Olarak Bakteriler

2 Dakikalık Okuma
7 Şubat 2023 Salı
Dünyadan Haberler
Peptit
Özet
Böcek ilaçları da dahil olmak üzere, bitkilerin aldığı her şey sofranızdaki tabağınıza ve bedeninize kadar gelir.
0
Paylaş

AB; sağlık ve çevre için olumsuz etkileri olan pestisit kullanımlarını büyük ölçüde azaltmak istemektedir.

Önümüzdeki birkaç yılını tarım sektöründe kimyasal böcek ilaçlarına bir alternatif arayarak geçirecek olan bir araştırma konsorsiyumunun koordinatörlüğünü yapan, Wageningen University & Research'ten (WUR) Profesör Marnix Medema; antimikrobiyal peptitlerin bir çözüm sunabileceğine inanıyor.

Hollanda Bilimsel Araştırma Örgütü (NWO), mikrobiyomun besinlerdeki rolünü araştırmak için NWO Kennis-en Innovatieconvenant programının bir parçası olarak önümüzdeki beş yıl içinde bu konsorsiyum da dahil olmak üzere üç konsorsiyuma toplam 5,5 milyon Euro hibe etti.

İnsanlara ve Çevreye Zarar Vermez

Kimyasal böcek ilaçlarının, hızla çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu söyleyen Medema; bu ürünlerin biyoçeşitlilik için olumsuz sonuçları yanında bitki mikrobiyomları (faydalı bakteriler) ve insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor.

Bitkilerde doğal olarak bulunan ve antimikrobiyal peptitler üreten bakterilerden bir çözüm gelebilir. Peptitler temel olarak küçük proteinlerdir ve bazıları insan vücuduna veya biyolojik çeşitliliğe zarar vermeden patojenleri öldürebilir.

Bioçeşitlilik Min

Medema ve meslektaşları, bakteri ve mantarları hedef alan ve bir bitkinin geri kalan mikrobiyomunu tek başına bırakan, biyolojik olarak kolayca parçalanabilen peptitleri keşfetmeyi umuyor. Ayrıca, bu peptitleri yapan bakteriler biyolojik bitki koruma maddeleri olarak kullanılabilirse, bu onların onları yalnızca ihtiyaç duyuldukları zaman ve yerde üretmelerini sağlayacak.

Şu anda bir bitkide bu peptitleri hangi bakterilerin ürettiği hakkında çok az şey bilidiklerini söyleyen Medema; peptitleri büyük ölçekte tanımlamalarına ve biyolojik aktivitelerini test etmelerine olanak sağlayacak yeni teknolojilerinde artık kullanıma sunulduğunu belirtiyor.

İlgili Ürünler

Ürün geliştirmeden tüketime kadar tüm inovasyon ve tedarik zincirinin incelenecek olması bu konsorsiyumun benzersiz bir özelliğidir. Metabolomikleri (metabolizmanın ürünleri olan metabolitlerin analizi) inceleyecek olan Leiden ve Zürih üniversitelerinin araştırmacıları, örneğin peptitlerin yararlı bakterilere değil de yalnızca patojenlere karşı çalışıp çalışmadığını da araştıracak.

UMC Groningen (University Medical Center Groningen) bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkileri incelemek için insan sağlığı araştırmaları alanında yer almaktadır. Tüketicilerin antimikrobiyal peptidlerle işlenmiş sebzeleri tüketmeye istekli olup olmayacağını ve çeşitli tarafları ve paydaşları bu gelişmede işbirliği yapmaya ikna etmek için neyin gerekli olacağını bilmek isteyen WUR'un Sosyal Bilimler bölümü ise, yeni teknolojinin toplumsal kabulüne odaklanmaktadır.

Human Health Min

Bitkilerde bu tür peptitleri üreten bakterilerin gerçekten de bağırsağı kolonize edip etmediğine dair ilk kez bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Medema; peptitlerin yiyeceklerde zaten kullanıldığını ve bunların tamamen güvenli olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kullanılabilir bir ürün ortaya çıkartmak için uzun yıllar sürecek olan bu süreçte araştırmacılar araştırmanın bazı teknik yönlerine yardımcı olacak bir dizi şirketle işbirliği yapıyor.

Projenin sonunda, konseptin gerçekten işe yarayıp yaramadığını görmek için sera ortamında buldukları peptit üreten bakterileri test etmek istediklerini söyleyen Medema; bir ürünün geliştirilmesi için başlangıç noktası olarak hizmet edebilecek peptit üreten bakterileri tanımlamayı umduklarını ve bunun gerçekten mümkün olup olmadığını ise ancak birkaç yıl sonra ortaya çıkacağını belirterek sözlerini sonlandırdı.