profil resmi
Serkan Sezen
Ziraat Mühendisi, Konya

Kömürden Gübre Üretimi

1 Dakikalık Okuma
28 Mart 2022 Pazartesi
Bitki Besleme
Bioçar
Özet
Gübre sektörünün en büyük sorunu, ülkemizin gübre hammaddelerine sahip olmamasıdır.
0
Paylaş

Gübre, hızla artmakta olan nüfus ve yükselen yaşam standartları dolayısı ile artan beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan gıda ve tarım ürünlerinin karşılanması ve birim alandan daha çok ve kaliteli ürün alınması amacı ile kullanılan en önemli girdilerden biridir.

Gübre üretiminde %80’lik oranla temel girdi durumunda olan doğalgaz ve fosfat kayası gibi hammaddelerin temini sadece yurtdışı piyasalardan sağlanabilmektedir.

Son bir aydır sürekli gerginliği tırmanarak devam eden Rusya-Ukrayna savaşının, ne tür bir boyuta evrileceği kesin olmamakla beraber uzun bir süre devam edeceği ortadır. Bu durumda en büyük gübre hammadde tedarikçimizin keyfini bekleyemeyiz.

İster kabul edelim ister etmeyelim, yeni Dünya düzeni son iki yıldır pandemi ile başlayan süreçte yüzünü göstermeye başladı. Yeni güçler, yeni oluşumlar hızla yükseliyor, bunlar kendilerine yeni yaşam alanları açmak, sömürgeler edinmek için yarışıyor. Yeni teknolojik gelişmeler yeni silahlar yaratıyor, silah sanayinin ekonomik siyasi etkisini büyütüyor ve sonuç olarak; demokrasi arzusu, hızla yükselmekte olan milliyetçi akımlar, zamanın imparatorluklarının sınırlarına artık sığmıyor.

Çok yeni bir konu olmamakla beraber ilgimi çeken ve ülkemizde geliştirilebilir bir çalışma olarak gördüğüm Kömürden Gübre Üretimi (𝗙𝗲𝗿𝘁𝗶𝗹𝗶𝘇𝗲𝗿 𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗰𝘁𝗶𝗼𝗻 𝗳𝗿𝗼𝗺 𝗖𝗼𝗮𝗹) konusunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Biochar (1) Min


Biyoçar, kömür ve aktif karbon, çok benzer bileşim ve üretim yöntemleri ile örtüşme olan üç karbon şeklidir. Biyoçar, sınırlı bir oksijen ortamında ısıtılan biyo-kütleden elde edilen karbon bakımından zengin bir katıdır. Tarımsal kullanım için tasarlanmış ve tipik olarak su ve besin tutma gibi fiziksel özelliklerini iyileştirmek için toprağa eklenen bir toprak düzenleyici olarak uygulanır. Kömür, biyo-kütleden benzer şekilde elde edilen karbon bakımından zengin bir katıdır, genellikle ısıtma veya pişirme için tasarlanmıştır. Aktif karbon, piroliz kullanılarak biyokütleden, kömür veya katran gibi diğer karbonlu maddelerden elde edilen karbon açısından zengin bir katıdır. Bu süreçte, karbon malzemesi, yüzey alanını büyük ölçüde artıran ve daha büyük miktarda molekülü yakalamasına (adsorbe etmesine) izin veren işlemler aracılığıyla aktive edilir. Bu yüksek adsorpsiyon kapasitesi, aktif karbonun su ve havadan kirleticileri uzaklaştırmada etkili olmasına izin verir, bu nedenle aktif karbon tipik olarak iyileştirme veya arıtma projeleri için tasarlanmıştır.

İlgili Ürünler

Örneğin, nitratlı gübrelerin yasaklanmasının ardından, üre tüketiminde % 80'lik bir artış oldu. Fiyatı bir yılda üç kattan fazla pahalılaşan üre, % 46'lık oranla, azot miktarı en yüksek gübre. Hem ekonomik hem de çevreci bir çözümle geçen yıl kömürün gazlaştırılması ile elde edilen üre gübresi ile Talcher Firması ülke ekonomisine oldukça ciddi katkıda bulunmuştur.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.