hortiturkey
Baş Editör

Koppert, Pis Kokulu Yeşil Böceğe Karşı Biyolojik Çözüm Geliştiriyor

1 Dakikalık Okuma
12 Ekim 2021 Salı
Bitki Koruma
Pis kokulu yeşil böcek
Özet
Koppert, pis kokulu yeşil böcek (Nezara viridula) ile mücadele için geliştirdiği biyolojik yöntemi, 2022'de ticari kullanıma sunmak için çalışıyor.
0
Paylaş

Geçtiğimiz on yıl boyunca, pis kokulu yeşil böcek Güney Avrupa'daki ısıtma otomasyonyu olmayan biber, patlıcan ve hıyar (salatalık) seralarındaki ürünlere ciddi zararlar vermiştir. Zararlı aynı zamanda Kuzeybatı Avrupa ve Orta Avrupa’daki yüksek teknolojili seralarda da kendi göstermektedir.

Pis kokulu yeşil böcek

Kimyasal mücadelenin ortadan kalkması ve iklim değişiklikleri ile birlikte, pis kokulu yeşil böceğin seralardaki istila seviyesi artmıştır. Pis kokulu yeşil böceğin mücadelesi zor olup, şimdiye kadar mücadelede sadece kimyasal ürünlerin kullanımı ile başarılı sağlanabilmektedir. Mücadele de kullanılan kimyasallar, thrips, örümcek akarları, yaprak bitleri ve beyaz sinekler gibi zararlılarla mücadele kullanılan faydalı böcek popülasyonlarına zarar vermektedir.

İlgili Ürünler

Pis kokulu yeşil böceklerin mahsulden, el yordamı gibi manuel yöntemlerle çıkartılması, düşük istila seviyelerinde mümkündür. Bu teknik ile şuana kadar mütevazi sonuçlarda elde edilmiştir.

Koppert 2018 yılında bu zararlının en etkili doğal düşmanını bulmak için yapmış olduğu araştırmada, pis kokulu yeşil böceklerin yumurtalarını parazitleştiren bir Avrupa parazit yaban arısı tespit etti. İlk saha testlerinden çok umut verici sonuçlar elde edilen bu araştırma ile, pratikte pis kokulu yeşil böceklerle etkili bir şekilde mücadele edilebileceği görüldü. Bir dizi ülkede yapılan geniş çaplı saha testlerinin yıl içinde bu sonuçları doğrulaması bekleniyor.