hortiturkey
Baş Editör

Marul, Mars Seyahatinde Astronotların Kemiklerini Koruyabilir

1 Dakikalık Okuma
28 Mart 2022 Pazartesi
Dünyadan Haberler
Marul
Özet
Astronotlar uzun uzay uçuşlarında ortaya çıkan hastalıkları önlemek için genetiği değiştirilmiş bitkiler yetiştirip yiyebilirler.
0
Paylaş

California Üniversitesi, Davis, Mühendislik Fakültesi'ndeki araştırmacılar, mikro yerçekiminde kemik yoğunluğu kaybına karşı koruma sağlamak için bir ilaç üreten genetiği değiştirilmiş (transgenik) bir marul geliştirdiler.

İnsan kemikleri, büyüme ve rezorpsiyon arasında sürekli olarak dengelenir ve yaralanmalara veya egzersizdeki değişikliklere tepki vermelerine izin verir. Mikro yerçekiminde zaman geçirmek bu dengeyi bozar ve kemikleri rezorpsiyona doğru iter. Bunun sonucunda da astronotlar kemik kütlesini kaybeder. Bu problem paratiroid hormonu veya PTH (Parathormon) adı verilen bir ilaçla ve düzenli enjeksiyonlarla tedavi edilebilir.

UC Davis Kimya Mühendisliği Bölümü'nde Profesör Karen McDonald ve Yardımcı Profesör Somen Nandi ile birlikte çalışan bir yüksek lisans öğrencisi olan Kevin Yates, PTH'yi (Parathormon) insan antikor proteininin bir parçası ile birleştiren ve füzyon proteinini ifade eden genetiği değiştirilmiş (transgenik) birmarul geliştirdi.

Romaine Rotate Resize Min

Nandi, füzyon proteininin kan dolaşımında stabil olacak ve astronotların ilacı bitki özlerinden potansiyel olarak saflaştırmasına izin verecek şekilde tasarlandığını söyledi.

İlgili Ürünler

Uzayda Büyüyen Bitkiler

Nandi, uzayda bitki yetiştirmenin birçok faydası olduğunu söyledi. Mars'a yapılacak bir görevin tamamlanması birkaç yıl sürebilir. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan edinilen deneyimlerde; önceden paketlenmiş yemeklere ek olarak uzay istasyonu içinde yetiştirilen yiyeceklerin astronotlar için büyük bir moral olduğunu söyledi.

Ksc 20180312 pH Nas01 0001 Min

Uzun uzay uçuşları ayrıca PTH (Parathormon) gibi ilaç tedarikini de gerektirir. Ancak geleneksel ilaçların son kullanım süreleri bu uzun yolculukta sona erecektir. Bu nedenle astronotların malzemelerini yenileme yollarına ihtiyaçları vardır.

Nandi, astronotların taşıyacakları genetiği değiştirilmiş (transgenik) bitki tohumları ile hem kilolarını koruyacaklarını hem de potansiyel olarak yeni bir taze ilaç kaynağına sahip olabileceğini söyledi.

İdeal olarak, ilaç ağızdan alınabilir bir formda olmalıdır. Böylece astronotlar marul yaprakları yiyerek kendilerini PTH (Parathormon) ile dozlayabilirler. Ancak bu işe yaramazsa, yine de ilacı bitkilerden çekip saflaştırabilmeleri gerekir.