hortiturkey
Baş Editör

Meksika 2021'de Yeni Bir Domates İhracat Rekoru Kırabilir

1 Dakikalık Okuma
21 Eylül 2021 Salı
Yaş Meyve, Sebze
Mexico
Özet
Domates Meksika’nın en çok ihraç edilen tarım ürünü olup, üretiminde son yıllarda sürekli olarak artış görülmektedir.
0
Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) tahminlerine göre, 2021 yılında Meksika'nın domates ihracatı, bir önceki yıl ulaştığı rekor hacmi %9,5 aşarak 579.000 ton, değer olarak ise %20,5 arttırarak 2,609 milyar dolar seviyesine gelebilir.

Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında hemen hemen domateslerinin tamamını USA pazarına gönderen Meksika’nın domates ihracatı %5,1 artarak, 829 milyon $ seviyesine ulaştı.

Meksika da domates hasatı
Meksika da domates hasatı

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’daki Horeca (Hotel, Restoran, Kafe) kanallarının yeniden açılması, Meksika-Amerika Birleşik Devletleri domates süspansiyonu anlaşmasının Meksika’lı üreticilere sağladığı güvence ve yüksek olan ihracat fiyatları, Meksika’lı üreticileri daha fazla domates yetiştirmeye teşvik etti.

Meksika’da var olan tarım koruma sistemleri, tarımsal üretimde daha yüksek verimi ve kaliteyi sağladığı için, tarımdaki büyüme devam ediyor. Bu korunan sistemler içinde yetiştirilen domateslerin yaklaşık %80’i ihraç edilmektedir.

İlgili Ürünler

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), 2021-2022 sezonunda (Ekim-Eylül) Amerika’dan gelen sürekli talep nedeniyle, Meksika’nın bir önceki sezona göre ihracatını %2 arttırarak 1.830.000 ton domates ihracatı yapacağını tahmin ediyor.

Meksika da domates hasatı
Meksika da domates hasatı

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) ayrıca, Meksika domateslerinin ana üretim bölgesi olan Sinaloa’daki istikrarlı hava koşulları ve yeterli yağışlar ile, domates üretiminin geçen yıla göre biraz daha toparlanacağını tahmin ediyor. Ancak, ülke genelinde devam eden kuraklık koşulları nedeniyle de nihai üretim seviyelerine ilişkin bazı belirsizlikler de bulunmaktadır.