profil resmi
Gi Group Türkiye
İnsan Kaynakları Danışmanlık Firması

Mevsimlik Tarım İşçisi Çalıştıran İşverenlerin Başlıca Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

1 Dakikalık Okuma
10 Ağustos 2022 Çarşamba
Tarımsal İşletmecilik
Mevsimlik Tarım İşçisi2
Özet
Mevsimlik tarım işçilerini çalıştırırken sadece çalışma zamanlarındaki sorumluluklar değil sosyal haklar da göz önünde bulundurulmalıdır.
0
Paylaş

Ekin ekme ve toplama zamanlarında ihtiyaç duyulan ekstra iş gücü aynı zamanda ekstra sorumluluk da getirir. Bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirebilmek ve geçici iş gücünü en verimli şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gereken pek çok unsur var. 


Mevsimlik tarım işçilerini çalıştırırken sadece çalışma zamanlarındaki sorumluluklar değil sosyal haklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle gezici işçiler söz konusu olduğunda işçilerin barınma ve beslenme ihtiyaçları da işverenin sorumluluğunu arttıran öğeler olarak ortaya çıkar. 
Peki mevsimlik tarım işçisi çalıştıran işverenlerin başlıca dikkat etmesi gerekenler nelerdir?      

  •   Tarım işçisi istihdamı yapabilmek için kişisel ya da tüzel kişi olarak İşkur’dan izin alınması öncelikli şartlardan biridir. Örneğin: İşkur yetkili işe alım ajansı olan Gi Group ile bu ilişki kurulabilir.    
  •  İşveren yalnızca iş gücünü talep eden kişilerden yani bu durumda tarla sahibinden ücret talep edebilir. Tarım işçisinden herhangi bir komisyon kesilmez.                                                                                                                                                    

Tarım işçileri iki farklı durumda ele alınır: Gezici mevsimlik tarım işçileri ve yerli mevsimlik tarım işçileri. Yerli işçiler için işverene düşen sorumluluk görece daha azdır. Gezici mevsimlik işçilerin ise barınma ve beslenme ihtiyaçları da işverenin sorumluluk alanına girer. 

İlgili Ürünler

Tarım işçiliğine özel çözümler için Gi Group ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgi: [email protected] // www.gigroup.com.tr 

Kaynaklar

Gi Group