hortiturkey
Baş Editör

Mısır, 2022'de ABD'nin Dördüncü Büyük Dondurulmuş Bahçe Çileği Tedarikçisi Oldu

1 Dakikalık Okuma
25 Mart 2023 Cumartesi
Yaş Meyve, Sebze
Strawberry
Özet
2022 yılında Mısır, ABD pazarına dondurulmuş bahçe çileği tedarik eden ülkeler sıralamasında dördüncü sıraya girdi.
0
Paylaş

Dünyanın en büyük dondurulmuş meyve ve sebze ithalatçısı olan ABD aynı zamanda bu tür ürünlerin ithalatını aktif olarak artırmakta ve kalitesi için yüksek bir fiyat ödemeye de istekli bir pazardır. Bu nedenle dondurulmuş sebze ve meyve tedarik eden ülkeler için Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptıkları ihracatı artırmak büyük bir başarıdır!

Ana Min

2020’de ABD’ye 11,9 bin ton bu tür ürün ihraç eden Mısır, bu ülkedeki tüm ithalatın neredeyse %7'sini oluşturarak ABD’nin dördüncü en büyük dondurulmuş çilek tedarikçisi olmuştur. 2017’de ABD pazarına yalnızca 1,1 bin ton donmuş bahçe çileği tedarik eden Mısır, dünyanın sekizinci büyük ihracatçısıydı.

İlgili Ürünler

Aradan geçen 5 yılda Mısır, dünyanın en önemli ithalatçısının pazarına yaptığı ihracatı on kattan fazla arttırmayı başardı. 2022 yılında ABD Mısır haricinde; Latin Amerika ülkeleri olan Peru’dan 20,2 bin ton, Şili’den 30,4 bin ton ve Meksika’dan 89 bin ton donmuş bahçe çileği ithal etti.

Frozen Strawberries Today 160902 Tease Min

Beş yıl içinde ABD'ye yapmış olduğu ihracatı on kat arttırmakla kalmayan Mısır, aynı zamanda bu ülkeye ihracat yapan ve geride olduğu rakiplerini de geride bıraktı. Bu beş yıllık süre içinde Türkiye ABD’de pazarındaki ihracatını üçe katlayarak 7,5 bin ton, Fas 6,5 bin ton, ve Arjantin ise 6,2 bin ton donmuş bahçe çileği ihraç etmiştir.