hortiturkey
Baş Editör

Mor Domates Yıl Sonuna Kadar Marketlere Geliyor

1 Dakikalık Okuma
16 Mart 2022 Çarşamba
Tohum, Fide, Fidan
Mor domates
Özet
İlk bakışta çok iştah açıcı görünmeyen bu domateslerin özellikleri ve faydalarını öğrendiğinizde; sofralarınızda görmek isteyeceksiniz.
1
Paylaş

Muhteşem mor rengini yaban mersinden alan bu domatesin yıl sonunda Amerika Birleşik Devletlerindeki marketlerde satılması bekleniyor.

Yaban mersini antioksidanlar açısından çok zengindir. Yaban mersinine rengini veren pigmentler antosiyaninlerden gelir. Bu anti inflamatuar bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun kansere ve diğer hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olarak virüsler ve mikroplarla savaşır.

The New York Times Dergisi'ne göre, domatesler 30.000'den fazla gene sahiptir ve bazıları doğal olarak antosiyaninler üretir. Buna karşın üretilen bu antosiyanin miktarı bir yaban mersininin ürettiğinden daha azdır. Bazı domates çeşitleri antosiyanin üretmesine karşın bu miktar  yaban mersininin ürettiğinden daha azdır.

İngiliz genetikçi Cathie Martin, geleneksel domateslere eklediği iki gen ile, domateslerin doğal mor antosiyanin üretimini aktive etti ve yaban mersininden iki kat daha fazla antioksidan içeren bir süper domates elde etti.

İlgili Ürünler

New2

Yapılan laboratuar testlerinde mor domates tüketen fareler, tüketmeyen farelere göre %30 daha uzun yaşadığı gözlemlendi.

Bu genetik modifikasyon, farklı domates çeşitlerine eklenerek örneğin mor kiraz domates üretilebilir. Belkide yakında sofralarımıza mor renkli bir ketçap bile görebiliriz.

Yaban mersininden iki kat fazla antioksidana sahip olan bu domateslerin dayanım süreleri, geleneksel domateslerinkine göre iki kattan daha uzundur.

Var olan bu uzun dayanımlarından dolayı kolay bozulmayan mor domatesler gıda israfını azaltmalarından dolayı da çevre dostudur.

Domateslerin yıl sonuna kadar ABD'deki marketlerde satışa sunulması beklenmektedir.