hortiturkey
Baş Editör

Multipleks Gen Düzenlemesi, Domatesleri Farklı Renklerde ve Hızlı Bir Şekilde Tüketicilere Göre Özelleştirir

1 Dakikalık Okuma
29 Eylül 2022 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
Gen editing
Özet
Domates dünyanın en popüler sebzesi olup rengi, müşteri tercihlerini önemli ölçüde etkileyen hayati bir özellik olarak görülmektedir.
0
Paylaş

Çin Bilimler Akademisi (CAS) Genetik ve Gelişim Biyolojisi Enstitüsü'nden Prof. Li Chuanyou liderliğindeki bir araştırma grubu, CRISPR / Cas9 genom düzenlemesi ile, kırmızı renkli domateslerden; farklı renkler içeren domates hatları üretmek için hızlı bir ıslah stratejisi geliştirdi.

Araştırmacılar bu stratejiyi kullanarak, kırmızı meyve rengine sahip olan Ailsa Craig domates çeşidini sarı, kahverengi, pembe, açık sarı, pembe-kahverengi, sarı-yeşil ve açık yeşil olmak üzere farklı meyve renklerine sahip bir dizi domates genotipine dönüştürdüler.

Meyve rengi, karotenoidler ve flavonoidler gibi farklı pigmentlerin birikmesiyle belirlenir. Geleneksel melezleme kullanılarak renkle ilgili tüm genleri tek bir genetik arka plana sokmak yıllar süren çok genli bir özelliktir. Bu yöntemde istenmeyen bir genin bağlanmasını önlemekte zordur.

İlgili Ürünler

Geliştirdikleri bu yaklaşımla farklı meyve renklerine sahip transgen içermeyen orijinal çeşidin özelliklerini koruyabilen ve diğer önemli tarımsal özellikleri etkilemeyen bitkiler bir yıldan daha kısa sürede elde edilebilir.

Bu strateji, multipleks gen düzenlemesi ile multijen kontrollü özelliklerin iyileştirilmesi için bir referans olup, diğer bitkiler içinde yaygınlaştırılabilir.

"Domates meyvesinin CRISPR/Cas9 aracılı multipleks gen düzenlemesi ile yeniden renklendirilmesi" başlıklı bu çalışma, 19 Eylül'de Horticulture Research'te yayınlandı.

Çalışmanın pdf versiyonu için tıklayın.