profil resmi
Serkan Sezen
Ziraat Mühendisi, Konya

Ölmez Çiçek - Helichrysum İtalicum

1 Dakikalık Okuma
18 Temmuz 2022 Pazartesi
Çiçekçilik
Helichrysum İtalicum
Özet
Helichrysum, Yunanca’da güneş anlamına gelen “helios” ve altın anlamına gelen “chrysos” kelimelerinden türemiştir
0
Paylaş

Merhaba,

Bugün sizlere, Papatyagiller (Asteraceae) familyasından, çiçekleri kurutulduğunda bile rengini ve kokusunu kaybetmeyen otsu bitkilerin dahil olduğu Ölmez Çiçek (Helichrysum İtalicum)’den bahsetmek istiyorum. Halk arasında Balkaymak olarak bilinir. Dünyada 500’ü aşkın türü tanımlanmıştır. Gen merkezleri olarak, Akdeniz havzası ve Güney Afrika ile Avustralya belirtilmiştir.

İtalya’da çok geniş alanlarda tarımı yapılan bu türün, çok yönlü biyolojik aktiviteleri ve uygulamaları nedeniyle, bilimsel araştırma ve kullanımına olan ilgi son birkaç yılda artmıştır. Sonuç olarak, artan endüstriyel talep nedeniyle plantasyon tarımı Akdeniz ülkelerinde büyük bir genişleme yaşadı.

Maxresdefault Min


Ekte yer alan ve birçok kaynağı araştırarak sizler için kitap haline getirdiğim çalışmam, son gözden geçirilen taksonomiyi, morfolojik özelliklerin ayrıntılı açıklamasını, coğrafi dağılımı, kullanımları, kimyasal çeşitliliği, biyolojik aktiviteyi ve genetik çeşitliliği içermektedir.

Ek olarak, araştırmalarımda mevcut bilimsel verilerin çoğu, uçucu yağın kimyasal bileşimi üzerine odaklanılmıştır, ancak ekim gereksinimleri, fide üretimi, bitki yoğunluğu, gübreleme ve beslenme gereksinimleri, hasat, yetiştirme yönetimi hakkında çok az şey bilinmektedir.

İlgili Ürünler

Kaynaklar

Serkan SEZEN