hortiturkey
Baş Editör

Petektar Tohumculuktan Çekirdeksiz Kapya Biber Islahı

1 Dakikalık Okuma
21 Kasım 2023 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Petektar Tohumculuk Biber Islahı
Özet
Sektörde göstermiş olduğu başarılı çalışmalar ile adından söz ettiren Petektar Tohumculuk gerçekleştirdiği yenilikçi projeler ile öne çıkıyor.
0
Paylaş

Son olarak yerli biber çeşit ıslahında hızlandırılmış ıslah teknolojisini ve geleneksel yöntemleri bir arada kullanarak yenilikçi bir ürün ortaya çıkartan Petektar Tohumculuk, çekirdeksiz kapya biber çeşitleri ile adından bir kez daha söz ettiriyor.

Whats App Image 2023 11 20 at 14.41.32 Min

Üstün nitelikli ve çekirdeksiz yeni biber çeşitlerinin ıslahında kullanılacak ebeveyn saf hatlar geliştiren marka, sektöre yeni bir ivme kazandırırken uluslararası alanda rekabet gücünü her geçen gün artırıyor.

Whats App Image 2023 11 20 at 13.17.20 Min

Bu proje ile firma sahibi Büşra Yapıcı, geçmişten günümüze bilgi birikimi ve tecrübesi ile hayata geçirdiği başarılı projeler arasına bir yenisini daha eklerken AR-GE çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerinin altını çiziyor.

İlgili Ürünler

Whats App Image 2023 11 21 at 17.32.47 Min

Firmanın yapmış olduğu denemelerde, çeşitin polen tozuna maruz kalmasında bile, çiçek oluşan meyvede sadece boş olarak 2-3 çekirdek oluştuğu görüldü.

Whats App Image 2023 11 20 at 08.48.50 (1) Min

Biber yetiştirilen seralarda, döllenmenin iyi olması için, seraların sıra başlarına, jelepon,kıl ve sivri tarzında biberler ekilir. Petektar Tohumculuğun ıslah ettiği çekirdeksiz kapyada ise, her çiçeğin dişicik borusuna polen tozu sürülmesi durumunda bile, çekirdek taslağı ve oluşumunun gerçekleşmediği gözlemlenmedi.

Kaynaklar

Petektar Tohumculuk