hortiturkey
Baş Editör

Pişkin Fide Nedir?

1 Dakikalık Okuma
14 Nisan 2020 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Olgunlaşmış fide.
Özet
Fidelerin ekime hazır hale getirilme işlemidir.
0
Paylaş

Kısacası fidelerin dış koşullara yani tarla ve seralarda ekime hazır hale getirilmesi işlemine pişkinleştirme denilir.

Fideliklerde, viyollerde gelişim süreçleri devam eden fideler, yetiştirildikleri ılıman ve nemli ortama göre, soğuk ve kuru olan tarla veya seralara uyum sağlamaları için bazı işlemler yapılır. Bu işlem yavaş yapılmalıdır. Bu işlemin hızlı bir şekilde yapılması, fide gelişiminde duraklama yaratır ve bunun sonucunda, bitkide hastalanma ve ölüm meydana gelebilir. Dikim öncesinde, bitkide oluşabilecek büyüme stresinin engellenmesi, dış ortam dayanımlarının arttırılması, hastalık ve zararlılara karşı güçlendirilme işlemine fide pişkinleştirme, bu işlem sonunda elde edilen fideye de pişkin fide denilir.Fide pişkinleştirme işlemi, fideler strese sokulmadan ve gelişimleri durdurulmadan yapılmalıdır. Bu önemli bir detaydır.

Nasıl Yapılır?

Fidelerin yetiştirildiği ortamın sıcaklığı, havalandırma yapılarak yavaş bir şekilde düşürülürken, fidelere verilen su oranı azaltılır ve besin miktarı arttırılır. Bu işlemler fidelerdeki büyümeyi yavaşlatır.

Pişkinleşmeyle birlikte;

İlgili Ürünler

  • Fidelerin büyüme hızı azalır,
  • Fideyi dışarıya karşı koruyan; fidenin yaprak ve gövdesinde bulunan tabaka kalınlaşır,
  • Fidenin susuzluğa, sıcağa ve dona karşı dayanımı artar,
  • Yaprakları daha koyu bir hal alır.
Olgunlaşmış fide.
Olgunlaşmış fide.

Fide Şaşırtma Nedir?

Fidelerin esas yerlerine alınması da denilen bu işlem; olgunlaşan fidelerin mevcut olan yerlerinden alınarak toprağa yada ekilecek olan yerlerine dikilmesi işlemidir. Bu işlem yapılırken, günün serin olan saati seçilmelidir.

Fide dikim anı.
Fide dikim anı.
Fide dikim anı.
Fide dikim anı.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.