hortiturkey
Baş Editör

Polonya'ya Hangi Meyve ve Sebzeler İhraç Edilebilir?

1 Dakikalık Okuma
7 Mayıs 2023 Pazar
Yaş Meyve, Sebze
Fruits
Özet
Taze elma veya dondurulmuş ahududu gibi ürünlerin ihracatında önemli bir konumda olan Polonya, aynı zamanda önemli bir meyve ve sebze ithalatçısı olmaya da devam ediyor.
0
Paylaş

Polonya son beş yılda, meyve ve sebze ithalatını önemli ölçüde artırdı. 2022 yılında Polonya'yanın fındık ve mantar ürünleri dahil, meyve ve sebze ithalatı 3,8 milyar dolara ulaşırken, meyve ve sebze ihracatı da 3,1 milyar dolara ulaştı.

Polonya Hangi Meyve Sebzeleri İthal Ediyor?

Kuzey Yarımküre'deki diğer birçok ülke gibi, Polonya'nın da meyvedeki ana ithalat kalemi, ithalatının yaklaşık %9'unu muz oluştururken;  turunçgiller ise ithalatın yaklaşık %13'ünü oluşturmaktadır. Polonya'da yetişmeyen bu iki meyve grubu ithalatın %22'sini oluşturmaktadır.

Citrus Min

Meyve ve sebze segmentinde Polonya ithalatının üçüncü sırasında sera domatesi bulunmaktadır. Bu ürün Polonya meyve ve sebze ithalatının %9’unu oluşturmaktadır.

Dünyanın en büyük dondurulmuş meyve ve sebze ihracatçılarından biri olan Polonya'nın aynı zamanda bu ürünün çok büyük bir ithalatçısı olması da ilginçtir. Polonya, esas olarak Ukrayna'dan dondurulmuş meyveler satın alır ve işledikten sonra bunları dünyanın diğer ülkelerine satar.

Önemli bir yaban mersini üreticisi olan Polonya’da, en çok ithal edilen ilk 6 ürün arasında yaban mersininin bulunması da dikkat çekicidir. Polonya’lı hane halkları aşık oldukları bu meyveyi yılın 12 ayı tüketmektedir.

İlgili Ürünler

Frozen Blueberries Min

Tüm meyve ve sebze ürün alımlarının %5'ini oluşturan sofralık üzümler, Polonya ithalatının önemli bir yerini oluşturmaktadır. Polonya üzümlerinin önemli bir kısmını karşılayan Moldova’nın, bu ülkeye olan tedarik hacmi de sürekli olarak artmaktadır.

Polonya'nın büyük miktarlarda ithal ettiği diğer önemli ürünler içinde sera hıyarı ve biberi, karpuz ve kavun, şeftali ve nektarin, avokado, dondurulmuş sebzeler, kuru soğan, taze çilek, kivi, taze brokoli ve karnabahar da bulunmaktadır.

Polonya Pazarında İthalatı En Hızlı Artan Meyve ve Sebzeler!

Son 5 yılda, Polonya’nın en önemli meyve ve sebze ithalatı artışı; taze sera domatesleri, yaban mersini ve dondurulmuş ahududu tarafında gerçekleşti.

Bu dönemde yaban mersini ithalatı 4,7 kat veya 107 milyon $, dondurulmuş ahududu ithalatı 3,7 kat veya 92 milyon $ ve sera domates ithalatı %65 veya 132 milyon $ arttı.

Ana Min

Bunların dışında son 5 yılda karpuz, 2 kattan fazla, 49 milyon $; hıyar %70, 43 milyon $ ve diğer sebzelerin ithalatında ise 4 kat, 57 milyon $ lık bir artış yaşanmıştır.