hortiturkey
Baş Editör

Rijk Zwaan Ispanak Çeşitleri, Washington Eyalet Üniversitesi'nin Stemphylium Çalışmasında Yer Alıyor

1 Dakikalık Okuma
5 Temmuz 2021 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Ispanak
Özet
Rijk Zwaan ıspanak çeşidi, Stemphylium vesicarium mantarı dayanımından iyi puan aldı.
0
Paylaş

Son birkaç yıl içinde, Stemphylium mantarı (ve özellikle Stemphylium vesicarium) dünya çapında ıspanak üreticileri için en büyük zorluklardan biri haline geldi. Sebze ıslah şirketi Rijk Zwaan’ın ıspanak ıslah programları, bu mantara dayanımlı çeşitler geliştirmeye odaklanmıştır. ABD'de Washington Eyalet Üniversitesi tarafından devam eden bir araştırmanın ilk sonuçları, son yıllarda bu odaklanmanın Stemphylium vesicarium'a yüksek düzeyde dayanımlı çok sayıda ıspanak çeşidi ile sonuçlandığını doğruladı.

Net ve doğru bilgi ihtiyacı

Rijk Zwaan'a göre, ıspanakta yaprak lekelerine neden olan birden fazla Stemphylium türü bulunması, farklı dayanım seviyeleri hakkında kafa karışıklığına yol açabilir. “Bazı ıspanak üreticileri bu hastalığın gelişmesinden çok endişe duyuyorlar. Rijk Zwaan'da Ispanak Ürün Koordinatörü Wim in ’t Groen, bu konuda net ve doğru bilgiye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Stemphylium vesicarium'dan etkilenen ıspanak
Stemphylium vesicarium'dan etkilenen ıspanak

Yüksek enfeksiyon

Taze ürün pazarında ve ıspanak tarlalarının işlenmesinde, Stemphylium vesicarium günümüzde çoğu üretim alanında en yaygın bulunan patojenik Stemphylium türüdür ve hassas ıspanak çeşitlerinde enfeksiyona neden olur. Bu bitki hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Washington Eyalet Üniversitesi'ne bağlı ve Profesör Lindsey du Toit liderliğindeki bir grup araştırmacı, 2019'da bu mantar hastalığıyla ilgili yeni bir çalışma başlattı.

Rijk Zwaan ıspanak çeşitlerinde ümit vaad eden ön sonuçlar

Du Toit, programı geçmişte Stemphylium ile ilgili birkaç çalışma yürüttüğü için bu alana yabancı değil. En son ve devam eden araştırması, bir dizi Rijk Zwaan çeşidinin Stemphylium vesicarium'a karşı açıkça görülebilen yüksek bir dayanıklılık seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, Rijk Zwaan için şaşırtıcı değil, ancak bu konuda sebze ıslah şirketleri netliğe ihtiyaç duyuyor.

İlgili Ürünler

Daha fazla bilgi mevcut

Çalışmanın halen devam etmekte olması nedeniyle, nihai sonuçlar bir süre yayınlanmayacaktır. Araştırmada yer alan çeşitler hakkında bilgi almak isteyen ıspanak üreticileri, Rijk Zwaan’ın ıspanak mahsulü uzmanlarıyla iletişime geçebilirler.

Dayanımlı ıspanak çeşitleri

Kapsamlı Rijk Zwaan ıspanak kataloğu zaten Stemphylium vesicarium'a yüksek dayanıklılık seviyesine sahip çok miktarda ıspanak çeşidi içermektedir. Şirketin ıspanak Ar-Ge programına odaklanması ve önceliklendirmesi nedeniyle, bu ürün yelpazesi önümüzdeki yıllarda genişlemeye devam edecektir. Yüksek dayanımlı bilinen Rijk Zwaan çeşitlerinden bazıları, savoy çeşidinden SUNANGEL RZ F1 ve CABEZON RZ F1 ve düz yapraklı KODIAK RZ F1 çeşididir.

AR-GE

Dayanıklılıkların geliştirilmesi, Rijk Zwaan’ın Ar-Ge programındaki önceliklerden biridir. Sebze ıslah şirketi, ortalama olarak cirosunun yaklaşık %30'unu Ar-Ge'ye yatırmaktadır. Bunun önemli bir kısmı hem yeni hem de mevcut bitki hastalıklarına karşı dayanıklılık geliştirmeye harcanmaktadır. Sonuç olarak, Rijk Zwaan yalnızca ortaklarının üzerindeki yükü hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda daha az atık ve daha fazla verimlilikle daha sürdürülebilir bir gıda zincirine katkıda bulunur.