hortiturkey
Baş Editör

Rijk Zwaan Marul Çeşitleri Yeni Mildiyö Irkına Karşı Dayanıklı

1 Dakikalık Okuma
10 Ağustos 2021 Salı
Tohum, Fide, Fidan
Rijk zwaan
Özet
Mildiyö, marulda büyük bir tehdittir. Hem korunan hem de açık tarla bitkilerinde marul yapraklarına zarar vererek verim kaybına neden olabilir.
0
Paylaş

Geçen yıl, Uluslararası Bremia Değerlendirme Kurulu'nun (IBEB-EU) Avrupa Komisyonu, marulda yaygın olarak ortaya çıkan yeni bir mildiyö çeşidi belirledi. 1 Haziran 2021 itibariyle resmi olarak Bl:37EU olarak adlandırılmıştır. Rijk Zwaan'ın mevcut marul çeşitlerinin büyük çoğunluğu, yeni mildiyö ırkına karşı dayanıklıdır.

Yeni resmi adlandırılmış ırk

1 Haziran 2021'de Uluslararası Bremia Değerlendirme Kurulu'nun (IBEB-EU) Avrupa Komisyonu, yeni ırkı BI:37EU olarak resmen belirledi. Mildiyönün bu çeşidi (Bremia lactucae, Bl) geçtiğimiz yıllarda Fransa'nın birçok bölgesinde ve daha yakın zamanda İspanya, Portekiz ve İtalya'da bulunmuştur. IBEB-EU, bu ırkın bu yılın yaz ve sonbaharında daha da yayılmasını bekliyor, ancak şu anda hangi alanların gerçekten etkileneceğini tahmin etmek zor.

Marulda Rijk Zwaan dayanımları

Mildiyöye karşı dayanım geliştirilmesi, sebze ıslah şirketi Rijk Zwaan'ın marul ıslah programının temel direklerinden biridir. Mildiyö genetik olarak her zaman evrim geçiriyor ve çok sayıda izolatı da zaten dünya çapında bilinmektedir. ''Islah programımızda, yeni mildiyö varyantlarına karşı dayanımlar da dahil olmak üzere marul çeşitlerimizin özelliklerini iyileştirmek için sürekli çalışıyoruz. Rijk Zwaan’ın mevcut marul çeşitlerinin büyük çoğunluğu yeni BI: 37EU mildiyö ırkına karşı dayanımlıdır” diyor Rijk Zwaan Marul Islah Müdürü Johan Schut.  Rijk Zwaan ürün uzmanları, şirketin marul çeşitleri ve dayanımları hakkında daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyacaktır.

İlgili Ürünler

Sürdürülebilir çözüm

Rijk Zwaan, kimyasalların kullanımını azaltmak için bitki hastalıklarıyla mücadeleye entegre bir yaklaşımın güçlü bir savunucusudur. Dayanımlı çeşitler bunda önemli bir rol oynasa da, şirket ayrıca yeni mildiyö çeşitlerinin gelişmesini önlemek için bitki koruma ajanları ve hijyen önlemleri tavsiye ediyor. Ürün artıklarını gömmek ve hastalıklı bitkileri derhal ortadan kaldırmak gibi iyi hijyen uygulamaları, marulda mildiyö yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur.

Uluslararası Bremia Değerlendirme Kurulu

Uluslararası Bremia Değerlendirme Kurulu (IBEB), ABD, Fransa ve Hollanda'daki marul ıslah şirketlerinin, California-Davis Üniversitesi'nin, Hollanda Bahçe Bitkileri Denetleme Servisi'nin (Naktuinbouw) ve Fransız Ulusal Tohum İstasyonunun (GEVES) ortak bir girişimidir.  IBEB'in misyonu, Kuzey Amerika veya Avrupa marul pazarı için önemli bir tehdit oluşturan yeni Bremia lactucae ırklarını belirlemek ve üreticilerle iletişimde standartlaştırılmış ırk adlarının kullanımını teşvik etmektir.

Irklar, her kıta için özel olarak bölgesel IBEB komiteleri tarafından belirlenir ve aday gösterilir. Daha fazla bilgi için Uluslararası Tohum Federasyonu web sitesini ziyaret edin.