hortiturkey
Baş Editör

Rijk Zwaan Yeni Fusarium Mantarına Karşı Dirençli Marul Çeşitleri Geliştirdi

1 Dakikalık Okuma
20 Haziran 2022 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Marul
Özet
Rijk Zwaan, yeni Fusarium ırkına dayanıklı marul çeşitlerini tanıttı.
0
Paylaş

Fusarium, marulda büyük bir tehdittir. Fungus, hem serada hem de açık alan mahsullerinde kök sistemi yoluyla marullara zarar verebilir ve verim kaybına neden olabilir. 2015 yılında, Avrupa'da marulda yeni bir Fusarium çeşidi, ırk 4 (Fol: 4) tespit edildi.

Mayıs 2022'de, Uluslararası Tohum Federasyonu, bu ırka karşı direnci doğrulamak için resmi olarak üzerinde anlaşmaya varılan bir test protokolünü uygulamaya koydu. Rijk Zwaan'ın mevcut marul çeşitlerinin çoğu, Fusarium'un yeni çeşidine karşı dirençlidir.

Avrupa'da Yeni Fusarium Yarışı

Maruldaki en yeni Fusarium çeşidi (Fusarium oxysporum f. sp. Lactuacae) ilk olarak 2016 yılında Giraldi ve arkadaşları tarafından tanımlanmıştır. O zamandan beri Avrupa’nın bir çok ülkesinde tespit edilen Fusarium 4 çeşidi, dünyanın diğer kıtalarında bulunmamaktadır.

Rijk Zwaan’ın Dirençli Marulları

Rijk Zwaan marul yetiştirme müdürü Johan Schut; “Islah programımızda, bitki hastalıklarının yeni varyantlarına karşı dirençler geliştirmek de dahil olmak üzere, marul çeşitlerimizin özelliklerini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Fusarium, dünyanın her yerindeki marul yetiştiricileri için büyük bir tehdit. Yeni tanımlanan test protokolü, marul çeşitlerimizin çoğunun bu yeni Fusarium ırkına karşı dirençli olduğunu doğrulamaktadır.” diyor.

İlgili Ürünler

Sürdürülebilir Çözüm

Rijk Zwaan, kimyasal bitki koruma maddelerinin kullanımını azaltmak için bitki hastalıklarıyla mücadelede entegre bir yaklaşımın güçlü bir savunucusudur. Dirençli çeşitler bu konuda önemli bir rol oynamasına rağmen, şirket yeni Fusarium varyantlarının gelişmesini önlemek için bitki koruma maddelerinin ve hijyen önlemlerinin kullanılmasını da tavsiye etmektedir. Mahsul kalıntılarının gömülmesi ve hastalıklı bitkilerin derhal uzaklaştırılması gibi iyi hijyen uygulamaları, Fusariumun marulda yayılmasını sınırlamaya yardımcı olabilir.