hortiturkey
Baş Editör

Rusya; Polonya ve Diğer AB Ülkelerine Olan Salatalık ve Domates İhracatını Artırıyor

2 Dakikalık Okuma
16 Haziran 2021 Çarşamba
Yaş Meyve, Sebze
Rus serası
Özet
Rusya’daki seracılık sektörünün hızlı gelişimi, ithalat şeklinin değişmesine yol açarak Rusya’yı dış pazarlara ürün satar hale getirdi.
0
Paylaş

Rusya, sera sebzeleri ithalatının yüksek olduğu 2020’nin ilk dört ayında, net bir salatalık ihracatçısı oldu! Bu dönemde Rusya’nın domates ithalatı %17 gerilerken, ihracatı da ilk kez gelişmeye başladı.

Rusya kendi seralarında ürettiği salatalıkları ihracat ederken, 2021’in ilk dört ayında, seralarında ürettiği domatesleri de ilk defa üretici ve aynı zamanda ihracatçı konumda olan Polonya’ya ihraç etti.

Rusya'daki modern bir sera
Rusya'daki modern bir sera

Ticaret istatistiklerine göre, Rusya Ocak-Nisan 2021'de Polonya'ya 579 ton taze salatalık ihraç etti. Bu veriler ışığında Polonya, Belarus’tan sonra Rus seraları için ikinci büyük pazar oldu. Aynı dönem içinde Rusya, Polonya pazarının en büyük beş salatalık tedarikçisinden biri oldu.

AB ve Ukrayna’nın, Rusya’ya sebze ve meyve dahil olmak üzere, tüm gıda ürünleri tedariği yasağına karş; Rusya’dan bu bölgelere yapılan tedariğin yasaklanmaması dikkat çekicidir. Halihazırda Rusya, buralardan gelen sebze ve meyvelere karşı pazarını korurken, aynı zamanda ürettiği sera ürünlerini bu pazarlara ihraç etme fırsatını da kullanıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Yatırımlar Merkezi ekonomisti Andriy Yarmak’a göre, Rusya'da sera sebzelerinin üretimindeki dinamik büyüme, özellikle sera salatalıkları segmentinde, piyasada fiyat oynaklığına sebep olmaktadır. Arz artışında, salatalık fiyatları keskin bir şekilde düşmekte ve bu dönemde başta Belarus olmak üzere yapılan aktif ihracatla, fiyatlar yine keskin bir şekilde artmaktadır.

Rusya'daki bir sera
Rusya'daki bir sera

Rus seralarında üretilen salatalıklar Polonya’nın yanı sıra, Moldova, Estonya ve Gürcistan'a ihraç edilmektedir. Moldova’ya yapılan ihracat 2,6 kat artarken, Estonya’ya yapılan ihracat %75 artmış ve daha önce hiç ihracat gerçekleştirilmemiş olan Gürcistan’a da ilk defa ihracat gerçekleştirilmiştir.

İlgili Ürünler

Sera domatesleri ihracatında mütevazı rakamlara sahip olan Rusya, kış ayıyla birlikte ilk büyük ihracatlarını Polonya, Estonya ve Gürcistan’a gerçekleştirdi. Rusya’nın Belarus’a Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğu domates ihracatı, 2020’nin aynı dönemine göre %19 artış göstermiştir.

İhracat için kasalanan Rus domatesleri
İhracat için kasalanan Rus domatesleri

2021 yılının incelenen döneminde Rusya'ya yapılan sera domatesi ithalatındaki düşüşe rağmen, bu pazara ihracatını sert bir şekilde artıran ülkeler de oldu. Özellikle Türkmenistan’dan Rusya’ya yapılan sera domatesi ihracatındaki artış dikkat çekicidir. Türkmenistan, Rusya’ya gerçekleştirdiği sera domatesi ihracatını 2,2 kat arttırarak, ihracatta Özbekistan ve Çin’i geride bırakmıştır.

Rusya pazarının önemli sera domatesi tedarikçilerinden biri olan Fas, domateslerinde tespit edilen mozaik virüsü nedeniyle tedarik gerçekleştiremedi. Yaşanılan bu olayla, Türkiye tedarik konusunda devreye girerek, Rusya’ya yapılan domates ihracatında, liderlik konumunu korudu. Türkiye, yapmış olduğu bu ihracat ile, Rusya'ya yapmış olduğu domates ihracatında, bir önceki yılın aynı seviyesinde kalmıştır.

Rusya'daki son teknoloji sera komplekslerine yapılan büyük yatırımlar meyvelerini vermeye başlıyor. Sera işinin uzmanlarına göre, bu projelerin ekonomik olarak ne kadar başarılı olduğu ve pazardaki rekabetin yüksek olması durumunda ne kadar istikrarlı olacağı ise hala büyük bir sorudur.