hortiturkey
Baş Editör

Sakarya, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi ile Yıl Boyu Üretim Yapılacak

2 Dakikalık Okuma
2 Ağustos 2022 Salı
Sera ve Ekipmanları
Sakarya Sera
Özet
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 dönüm alanda kurulan ve 1250 ton domates üretiminin hedeflendiği jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezinin tanıtım programı gerçekleşti.
0
Paylaş

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 dönüm alanda kurulan ve 1250 ton domates üretiminin hedeflendiği jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nin tanıtım programı gerçekleşti. Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde gıda üretiminin yanı sıra, eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilerek Ar-Ge çalışmaları da yürütülecek.

Mükemmeliyet Merkezi haberi yaygın medyada büyük ilgi gördü. TRT Haberin konuyla ilgili paylaştığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce konuyla ilgili şunları söyledi: “Şehrimiz doğal güzelliklerinin yanında tarımsal üretim için de adeta bir cennet. Böylesine verimli topraklara sahip olan Sakarya’mıza yeni bir vizyon kazandırmak için Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal üretime dayalı bir belediyecilik anlayışı benimsiyoruz. Üretim odaklı anlayışımız ile yeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Şehrimizdeki doğal kaynaklarımızı en etkin şekilde değerlendirmek amacıyla jeotermal kaynaklı topraksız tarım yapabileceğimiz, 53 bin metrekare alan üzerinde, MARKA desteğiyle Seracılık Mükemmeliyet Merkezini kurduk ve üretime başladık. Seramızı kurmuş olduğumuz alan daha önce engebeli bir konumdaydı. Bu sebeple öncelikle arazi ıslahı gerçekleştirdik. 125 bin metreküp dolgu toprağını yani 12 bin 500 kamyon toprağı buraya taşıdık. 250 metre derinlikte 72 derece sıcaklıktaki jeotermal sondaj kuyumuzu açtık.”

İlgili Ürünler

Başkan Yüce, “Tesis sayesinde tarım potansiyelimizi ve doğal kaynaklarımızı etkin bir biçimde kullanıyoruz. Proje için öncelikle 27 dekarlık bir alanda örnek bir sera inşa ettik. Seramızda ilk olarak domates çeşitleri üretimine başladık. Hasat zamanı geldi. İlk ürünlerimizi kısa süre içerisinde alacağız. 2 dekarlık alanda da paketleme ve otomasyon sistemleri kurduk. Tam otomasyonlu üretim sistemine sahip olan seramızda; ısıtma, havalandırma, sisleme, sulama ve gübreleme otomasyon sistemi ile yapılmakta teknolojinin tüm imkanları ile üretim kontrol edilmektedir. Sera içerisindeki tozlaşmayı bambus arılarıyla yapıyor ve böylece biyoçeşitliliği sağlamış oluyoruz” sözlerine devam etti.