hortiturkey
Baş Editör

Sanal Tarım Fuarı Nasıl Olmalıdır?

5 Dakikalık Okuma
13 Ocak 2021 Çarşamba
Tarım Fuarları
Sana Fuar Görseli
Özet
COVID19 pandemisi sebebi ile fiziki fuarlar düzenlenemez hale gelince fuarcılık sektörü sanal fuarları denemeye başladı. Görünen o ki uzun yıllar sürecek bir alternatif tanıtım kanalı karşımızda.
0
Paylaş

Müdür, işin gücün yok mu senin? Tamam anladık bu sene Aralık’taki koskoca fuar pandemiden dolayı düzenlenemedi. Standımızı açamadık, müşterilerimizi ağırlayamadık. Ürünlerimizi tanıtamadık! Tamam anladık da nereden çıktı bu sanal tarım fuarı meselesi? Sanal tarım fuarı nedir arkadaş? Fuarın sanalı mı olurmuş? Nasıl buluşacağız? Ürünlerimizi nasıl sergileyeceğiz? Müşterimizi nasıl ağırlayacağız? Kim düzenleyecek? Güvenli mi? Bu kadar para verip günün sonunda rezil olmayalım müdür? Sanal platformlarda boy göstereceğiz diye gerçek hayatta yaş tahtaya basmayalım?

Sanal Fuar Dönemi Başladı (mı?)

Mart ayında ülkemizde de görünmeye başlayan korona pandemisinden sonra malum birçok iş kolu durdu. Tarım sektörü özellikle gıda üretimi söz konusu olduğu için durmadı şükür ama, birçok sektörde işler yavaşladı, hatta bazı sektörde deyim yerindeyse durdu. Birçok işletme adeta el freni çekip arabayı sağ şeride park etti.

Duran sektörlerden biri de fuarcılık sektörü oldu. Uçaklar uçmaz, oteller misafir kabul etmez, uzun karantina günleri, seyahat kısıtlamaları söz konusu olunca tarım fuarları da bir bir önce ertelendi, sonra iptal edildi.

Bu dönemde ticareti ve de özellikle de ihracatı geliştirmeye devam edebilmek için Ticaret Bakanlığımız, TİM Türkiye İhracatçı Meclisi ile birlikte “Sanal Fuar”, “Sanal Heyetler” gibi bir dizi kavramı gündeme getirdi.

Sanal Fuar Nedir?

Sanal Fuar aslında, bir Fuar merkezinde fuar düzenlemektense fuarı bir web sitesi içinde, bir web yazılımı üstünden düzenlemektir özetle… Özetle dedik ama bu kadar kısa anlatınca herkesin hayal gücü farklı çalıştığından dolayı birbirinden farklı yorumlar izledik, gördük, duyduk son 1 yıl içinde. Sanal Fuarın net, resmi bir tanımı henüz yok. Teknoloji son 10 yıl üzerinde çalışılan bir teknoloji olsa da bizim için yeni.

Sanal fuarı şöyle daha detaylı tarif edebiliriz.

Deneyimli bir fuar organizatörü tarafından, bir sanal fuar platformunda (Fuar Merkezinde), düzenlenen, katılımcı şirketlerin Sanal Stantlarda, sanal ihracat müşterilerini ağırladıkları, sanal fuar stantlarında ürünlerini, fotoğraflar, pdf kataloglar, videolar ile sergiledikleri, katılımcı ile ziyaretçinin anlık, canlı olarak, mesajlaşabildiği, zoom benzeri video konferans sistemleri ile anlık video konferans görüşmeleri yapabildiği, konusu, tarihi, açılış ve bitiş tarihi, uzun zaman önceden belli etkinliklerdir.

Yukarıdaki cümlenin içinde vermeye çalıştığım tanım bile çok tartışmanın kapısını açıyor.

Sanal fuar düzenlemede hangi fuar organizatörünün deneyimi var ki?

Hangi Sanal Fuar Platformunda?

Sanal Stand Nasıl olur? 3 katlı olur mu?

Video konferans sistemi de hangisi?

Bu tartışmalar ülkemizde de yurt dışında da devam ediyor. Zamanla yavaş yavaş, yanlışlar yapa yapa doğruları keşfediyoruz.

Sanal Fuar Ne Değildir?

Farkında olduğumuz konulardan biri de neyin “Sanal Fuar” olmadığıdır.

Mesela 365 gün x 24 saat yayın yapan platformlar çok başarılı birer e-ticaret, e-ihracat platformu veya başka bir şey olabilir. Ama sanal fuar değildir. Siz 365 gün 24 saat süren bir gerçek fuara hiç katıldınız mı?

Sadece tek yönlü yayın yapan televizyon, Youtube gibi platformlar da sanal fuar değildir. Çok başarılı başka bir şey olabilir. Ama sanal fuar değildir.

Organizatörü bir yazılım şirketi ise de bu katılacağınız etkinlik, çok başarılı başka bir şey olabilir. Ama sanal fuar değildir!

Sanal Tarım Fuarı Nasıl Olmalıdır?

Peki bizi ilgilendiren soruyu soralım. Sanal Tarım Fuarı Nasıl olmalıdır?

Yukarıdaki cümlemi biraz şekillendirerek tekrar aktarıyorum.

Tarım fuarı düzenleme konusunda deneyimli bir fuar organizatörü tarafından, bir sanal fuar platformunda (Fuar Merkezinde), düzenlenen, gübreci, tohumcu, ilaççı, seracı, fideci, sulamacı şirketlerin Sanal Stantlarda katıldığı, gerçek ihracat müşterilerini, bayilerini, çiftçileri, üreticileri sanal fuar ortamına davet ederek ağırladıkları, sanal fuar stantlarında ürünlerini, fotoğraflar, pdf kataloglar, videolar ile sergiledikleri, gerçek katılımcı ile gerçek ziyaretçinin anlık, canlı olarak, mesajlaşabildiği, zoom benzeri video konferans sistemleri ile anlık video konferans görüşmeleri yapabildiği, konusu, açılış ve bitiş tarihi, uzun zaman önceden belli etkinliklerdir.

Tek bir cümle oldu. Uzun oldu! Ama tek cümlede böyle anlatmak mümkün oluyor!

İlgili Ürünler

Sanal fuar görseli
Sanal fuar görseli

Sanal Fuarlarda Hangi Teknolojiler Var?

Sanal Fuarların düzenleneceği farklı farklı platformlar var. Bir rivayete göre ülkemizde 60, yurt dışında da 200 üzerinde sanal fuar platformu hali hazırda hizmet vermektedir. Bu şirketlerin kullandıkları altyapıları 4 kategoride toplayabiliriz.

İlk kategorideki platformlar bir web sitesi gibi 2 boyutlu ortamda hizmet verenlerdir. İki boyutlu çizimler, iki boyutlu bir ortamdasınız.

İkinci kategorideki platformlar 3 boyutlu çizimler, 3 boyutlu fotoğraflarla tasarlanmış, 3 boyutlu gibi görünen, ancak aslında 2 boyutlu bir ortamda olduğunuz platformlardır.

Üçüncü kategorideki platformlar ise bir oyunun içindeymişsiniz gibi, içinde gezilebilir, tamamen 3 boyutlu platformlardır. Bunların bir kısmında avatarlar vardır. Bir kısmında ise avatarlar da yoktur.

Dördüncü kategori de görsel farklılıklardan ziyade, 365 gün 24 saat açık olan bir B2B ticaret sitesinin üstünde belirli gün ve saatlerde fuar düzenlenebilecek platformlardır.

Bu teknolojilerin her biri ülkemizde de Yurt dışında da hızla gelişmektedir.

Sanal Tarım Fuarını Kim Organize Edebilir?

Sanal Fuarların ülkemiz için yep yeni bir konu olmasından dolayı önce, sanal fuar platform sahiplerinin bir kısmı “Biiiiiz düzenleriz! Yaparız!” gibi ortaya atıldı. Hem de gerçek fuardan %95 daha ucuza…Hadi ya?

Sonra ülkemizde Ticaret Bakanlığının çıkardığı sanal fuar desteğini tarif eden mevzuatta sanal fuar desteği, fuar organizatörleri hariç, TİM, TOBB, DEİK, İhracatçılar Birliği, Ticaret Sanayi Odaları, sektör derneği, endüstri bölgesi, teknoloji geliştirme bölgeleri, sektörel dış ticaret şirketleri, ticaret borsaları, işveren sendikaları, imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatiflere verileceğini açıklandı. Mevzuatta adı geçen işbirlikçi kurumlar bir günde “Sanal Fuar Organizatörü” oldu! Hayırlı olsun!

Kısacası bugün teoride herkes sanal fuar organizatörü olabilir. Çünkü mevzuatta bir kısıtlama yok. Oysa gerçek hayattaki fiziki fuarlarda ülkemizde 40 yıldır fuar organizatörlerini denetleyen bir mevzuat var. Hem de TOBB Fuarcılık dairesi tarafından yürütülen.

“Bize ne?” diyebilirsiniz.

Tehlike şurada: Fuar düzenlemeyi bilmeyen bir ekip fuarın sanalını nasıl düzenleyecek?

Sanal Tarım Fuarına Nasıl Katılmak Gerekir?

Normal fuarlara katılırken, hiçbir özel çalışma yapmasanız da, güzel bir stand, güzel katalog, güzel ürünler, güzel ikramlar, güzel promosyonlar ile komşu standa gelen ziyaretçiyi tavlamaya çalışıyoruz!

Ama ne yazık ki, sanal fuarda güzel kataloğunuz pdf olarak verebiliyorsunuz. Güzel ikramlarınızı nasıl kime ikram edeceksiniz? Janjanlı harikalar diyarı 3 buçuk katlı standınız ne kadar etkili acaba? Güzel promosyonları sanal standınıza, sanal olarak gelen gerçek ziyaretçiye nasıl vereceksiniz?

Komşu standa gelen ziyaretçiyi de göremiyorsunuz!

Davet etmediğiniz insanlar standınızı nasıl görecek?

Sanal Tarım Fuarında Dikkat Edilmesi Gereken Temel Sorunlar?

Ülkemizde de yurt dışında da sanal fuar düzenleyen deneyimli organizatörler bir iki konuyu gündeme getiriyor:

Dünyada başka sanal fuar yok ta, yabancı ihracat müşterisi neden bizim sanal tarım fuarına gelsin ki?

Sanal fuardaki, sanal standınıza, sanal sanal gelen gerçek müşteriyi ekran karşısında 20 dakika nasıl tutabileceğiz? İkram yok? Promosyon yok? Katalog yok? Janjanlı stand yok? Manken kızlar yok?

Fuarista Sanal Fuara Hazırlanma Eğitimlerine Bekleriz.

Pandemi bittikten sonra da önümüzdeki yıllarda sanal fuarları duymaya devam edeceğiz. Nasıl hazırlanabiliriz konusunda merak ederseniz www.fuarista.com adresindeki bloğumuzdan diğer makalelerimizi okuyabilir veya 23 Ocak 2021 Cumartesi günü düzenlediğimiz Fuarista Sanal Fuara Hazırlık Eğitimine katılabilirsiniz.

Ücret, detaylı program ve başvuru için: https://www.fuarista.com/2021/01/10/sanal-fuara-hazirlanma-egitimi/

MehmetDÜKKANCI

Kaynaklar