hortiturkey
Baş Editör

Şehirde Bitkisel Üretim Yapmanız İçin 10 Neden!

3 Dakikalık Okuma
5 Aralık 2021 Pazar
Yetiştiricilik
Sebze
Özet
Sürdürülebilir tarımın bir alternatif çeşidi olan kentsel tarım, güvenli gıdaya ulaşma yanında, kentlerin yoğun stresli ortamından uzaklaşma imkanı da sunar.
0
Paylaş

Şehir hayatı zor. Şehirde bitkisel üretim yapmak için yer bulmak yada bahçenizi büyütmek daha da zor. Günümüzde kentsel bahçe tekniklerini kullanarak, şehirlerde sınırlı olan alanlarınızda bile bitki yetiştirebilirsiniz.

Ancak, kendi yiyeceğinizi yetiştirmeye çalışmalı mıyız? Şehirde bitkisel üretim yapmak için harcadığımız zaman ve çabaya değer mi?

Şehirde bitkisel üretim yapmamızın bize sağladığı 10 fayda ve neden şans vermemiz gerektiğine hep birlikte bakalım.

  • Benzersiz Bir Deneyim Öğrenin

Günümüzde insanlar yiyeceklerin nasıl yetiştiğini ve nereden geldiğini unuttu. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yetiştirmek için ne gerektiğini bilmiyoruz. Kentsel yetiştiricilik, yiyeceklerinizi yetiştirme konusunda eğitim almanıza yardımcı olur ki, bugünümüz dünyasında sahip olunması gereken eşsiz bir deneyimdir.

Çocuklarınızı sürdürülebilir gıda ve sağlığa faydaları konusunda eğitebilirsiniz. Bu öğrenmeye ve öğretmeye değer bir şeydir.

  • Yiyeceklerinizi Sınırlı Bir Alanda Büyütün

Kentsel yetiştiricilik size kendi yiyeceğinizi yetiştirmek için çok fazla yere ihtiyacınız olmadığını öğretir.

Dikey tarım, konteyner yetiştiriciliği, teras alanda yetiştiricilik veya hidroponik yetiştiricilik gibi teknikleri kullanarak yapacağınız yetiştiricilik, mevcut olan sınırlı alanınızı en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

  •  Sağlıklı Yiyecekler Yetiştirin

Günümüzde sağlıklı yiyeceklerden daha çok fast food ve hazır yiyecekler tüketilmektedir. Bu beslenme alışkanlığı sağlığımıza ciddi zararlar vermekle birlikte, tansiyon, diyabet ve obezite gibi yaygın sorunları da beraberinde getirmektedir.

Kendi yiyeceğinizi yetiştirmek, meyveler, sebzeler ve otlar gibi sağlıklı, besleyici yiyecekler yetiştirdiğiniz anlamına gelir. Bunlar düşük kolesterol, yüksek lif ve faydalı vitamin ve besinlere sahiptir. Şehirde yaptığınız bitkisel yetiştiricilik, aileniz için sağlıklı ve besleyici yiyecekler elde etmenin en iyi yollarından biridir.

Şehir hayatındaki bitkisel yetiştiriciliğe bir örnek
  • Gıda Güvenliğini Yükseltin

Bugün şehirlerde yaşayan insanlar uygun fiyatlarda sağlıklı gıdaya ulaşamama sorunuyla karşı karşıyadır. Kentsel yetiştiricilik insanlara, taze ve besleyici yiyecekleri uygun maliyetlerde yetiştirme ve hasat etme imkanını sağlamaya yardımcı olur.

  • Yüksek Kaliteli Yiyecekler Yetiştirin

Toplu üretilen gıdaların raf üretim ve raf ömrünü arttırmak için bazı kimyasallar kullanıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Şehirde bu tarz kimyasallar olmadan, kendi yapacağınız bitkisel yetiştiricilikte yetiştirme koşulları sizin kontrolünüzde olacağı için böyle bir endişeniz de olmayacaktır.

Yüksek kaliteli ve lezzetli, ancak toplu üretimde hastalıklara karşı duyarlı olan bitkileri yetiştirmeyi seçebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz taze sebze ve meyveleri hasat için hazır olduklarında toplayabileceğinizden, raf ömrü konusunda da endişelenmenize gerek yoktur.

  • Yıl Boyunca Yiyecek Yetiştirin

Şehirlerde yapılan bitkisel yetiştiricilikte, konteyner içi yetiştiriciliği, hidroponik yetiştiricilik, dikey tarım ve teras yetiştiriciliği gibi birçok seçenek vardır.

Bu seçeneklerin hepsi size kontrollü tarım imkanı sunduğundan, kuraklık, soğuk ve olumsuz hava gibi çevresel koşullar için endişelenmenize gerek yoktur.

Neyi yetiştirmek, nasıl yetiştirmek ve nerede yetiştirmek istediğinizi seçebilirsiniz. Bu özgülük size mevsimlere bağlı kalmadan her zaman, istediğiniz sebzeye veya meyveye ulaşmanıza yardımcı olur.

İlgili Ürünler

Kentsel tarım ile yetiştirilen çilekler
  • Sürdürülebilir Gıda Yetiştirin

Geleneksel tarım yöntemleriyle kitlesel olarak üretilen gıdaların yetiştirilmesi, gezegenimizden çok şey alır. Bitkisel yetiştiricilikte kullanılan birçok kaynağa ilave olarak üretilen bu mahsullerin, yetiştirildikleri yerlerden satılacakları yerlere nakliyesi gerekir. Bu çok fazla yakıt kullanılması anlamına gelmektedir. Örnek olarak ABD’de bugün ortalama olarak, gıdaların tüketicilere ulaşması için 1800-3000 km. arasında taşınması gerekiyor.

Şehirde yapılan bitkisel yetiştiricilik, bu tür fosil yakıt tüketimini ve gıda sisteminin karbon ayak izinin azaltmasına yardımcı olmakla birlikte yapılan topraksız üretim geleneksel tarıma göre yaklaşık %90 su tasarrufu da sağlar.

  • Güvenli Gıda Yetiştirin

Toplu olarak üretilen gıdaların bizlere ulaşması için uzun bir nakliye sürecinden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Bu uzun nakliye sürelerinde gıdalarda bakteri ve virüs kontaminasyonları olasılığı artmaktadır.

Şehirlerde yerel olarak, iyi toprak, su ve gübre kullanımı ile bitkilerinizi özenle yetiştirebilirsiniz. Tüm bunlar, yemeğinizin kalitesini ve güvenliğini artırmaya yardımcı olur. Tabi ki, taze yiyeceklerinizin güvenli ve lezzetli olmasını sağlamak için yetiştirmeden önce toprağınızı (kullanılıyorsa) ve diğer girdileri test etmek ve temel gıda güvenliği yönergelerini uygulamak da önemlidir.

  • Topluluk Oluşturun

Şehirlerde yaşayan insanlar, bir topluluğun parçası olmanın ne demek olduğunu unutmuşlardır. Şehir insanları olarak depresyon, güvensizlik, mutluluk eksikliği gibi sorunlara neden olan izole ve bağımsız olma eğilimindeyiz.

Kentsel yetiştiricilik erkekleri, kadınları, çocukları, arkadaşları, aileleri ve komşuları ortak bir amaç için bir araya getirmeye yardımcı olabilir. Sürdürülebilir gıdayı birlikte yetiştirmenin amacı, yediğimiz gıdaların nereden geldiğini bilmemiz konusunda da yardımcı olur. Ayrıca çocuklarımıza doğa, gıda sistemimiz ve sürdürülebilirlik hakkında değerli dersler vermemize yardımcı olur.

  • Tasarruf Edin

Şehirde yaşamak kırsala göre daha pahalıdır. Bu pahalılığın en büyük kısmını satın almamız gereken pahalı yiyecekler oluşturur. Sağlıklı meyve ve sebzeler, kolayca bulunabilen abur cuburlardan çok daha pahalıdır.

Kendi yiyeceğinizi yetiştirdiğinizde bu sorunun önüne geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan sağlıklı ve besleyici meyve ve sebzeleri elde etmek için çok para harcamanıza gerek yok. Çok fazla yiyecek yetiştirebiliyorsanız, onu diğer insanlara bile satabilirsiniz. Bu, küçük bir işletme kurmanıza ve para kazanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mahallenizdeki diğer insanlar için iş yaratabilir.

O Zaman, Neden Bekleyelim?

Şehirde yaşıyor olsanız bile kendi yiyeceğinizi yetiştirmek zor olmak zorunda değil. Kentsel yetiştiricilik, kendi meyve ve sebzelerinizi sürdürülebilir bir şekilde yetiştirmenize yardımcı olabilir.

Tek yapmanız gereken o ilk adımı atmak. Kentsel yetiştiricilik hakkında bilgi edinmeye başlayın ve daha farkına varmadan ilk ürününüzü hasat etmiş olacaksınız.

Herkes sağlıklı ve besleyici gıdayı hak eder. Durma sen de yap!