hortiturkey
Baş Editör

Sera Örtüsü (Sera Naylonu-Sera Filmi-Sera Plastiği) Nedir?

1 Dakikalık Okuma
28 Aralık 2021 Salı
Sera ve Ekipmanları
sera
Özet
Tarım sektöründe plastiğin kullanımı, daha fazla verimliliğe ve mahsul verimliliğine katkıda bulunmuştur. Bu nedenle tarımda plastiğin kullanımı son 60 yılda dünya çapında önemli ölçüde artmıştır.
0
Paylaş

Bitkilerin sürdürülebilir kontrollü bir büyüme ortamına sahip olabilmeleri için, kapalı ve örtülü bir yapı içinde olması gerekmektedir.

Bir seranın çatısı ve yanları, cam, polikarbon veya polietilen malzeme ile kapatılabilir. “Sera plastiği” ise, bir serayı kaplamak için kullanılan birkaç farklı plastik formu kapsadığından dolayı, “sera filmi”ne göre daha geniş bir terimdir.

Yetiştiriciler ürünlerini cam, polikarbon veya film çekilmiş kontrollü sera ortamlarında yetiştirebilirler.

Bu örtü malzemelerinin hepsi tarımsal film çatısı altında toplanmaktadır. Yetiştiriciler Tarımsal filmler yardımıyla, ürün kalitesini artırırken dekar başına verimide önemli ölçüde artırabilir.

Tarımsal filmler, silaj film, malç film vesera örtü filmi olarak 3 ana başlıkta toplanabilir.

Silaj Film

Koyun, keçi ve inek gibi hayvanların, beslenmeleri için gerekli olan saman gibi yemlerinin depolanmasına silaj denmektedir. Bu yemlerin paketlenmeleri için kullanılan plastik kaplama malzemesine de silaj film denilir.

Silaj

Silaj filminin en önemli özelliği yalıtım (hava,su ve güneşe karşı) özelliğidir. Bu nedenle filmler günlerce açık havada ve tarlada kalabilirler.

Silaj filmler içeriğin besin değerini korur ve istenmeyen fermantasyon süreçlerini de engellerler.

Oksijen içeriğini en aza indirmek ve bozulmayı önlemek için silaj sıkıca paketlenmelidir.

Malç Filmi

Malç filmi fide kullanılarak ekilen ürünler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu filmin temel amacı, mahsulü yabani otların çoğalmasından korumak ve yabani otların büyümesinin bitkilerin gelişimini engellemesini engellemektir. Ayrıca film, bitkileri ve toprağı olası olumsuz hava koşullarından da korur.

İlgili Ürünler

Malç film uygulaması yapılmış bitkiler

Sera Örtüsü (Sera Naylonu-Sera Filmi-Sera Plastiği)

Alçak tünel ve yüksek tünel seralar, bitkiler için ideal bir ortam sağlar. Seralar ürünleri don, rüzgar ve yağmurun etkilerinden korurken, ürünlerde eşit derecede yüksek kalite sağlama yanında, meyve,sebze ve çiçeklerin daha hızlı olgunlaşmasına yardımcı olarak bir yılda birkaç mahsulün hasat edilmesini sağlarlar.

Yaygın olarak kullanılan sera örtüleri, ürünleri rüzgar, yağmur ve sıcaklık değişimlerinden korumak için kullanılır.

Modern sera örtüleri, tarlada yetiştirilen birçok meyve ve sebzenin benzersiz ışık ve sıcaklık gereksinimlerine göre özel olarak uyarlanabilir. Aynı zamanda bu filmler buharlaşmayı azaltarak su tüketimini de azaltmaya yardımcı olur.

Plastik örtü uygulanmış sera

Geniş alanlarda gıda ve sebze yetiştirmek için kullanılan birçok film aşağıdaki avantajları sunar:

  • İyileştirilmiş ürün kalitesi
  • Su tutma
  • Yabancı ot yayılmasının en aza indirilmesi
  • Toprak sıcaklığı kontrolü
  • Ekimden önce toprak dezenfeksiyonu
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.