Seranız Kışa Hazır mı?

Ticari sera işletmenizi sonbahar ve kışa hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı sizinle paylaşmak isteriz.

Ticari sera işletmenizi sonbahar ve kışa hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı sizinle paylaşmak isteriz.

Sonbahar ve kış mevsimlerinde önemli ölçüde soğuk hava ve kar yağışı alan alanlar için, sera ve mahsullerinizin korunması için hazırlanmak önemlidir.

Seranızın İçini Düzenleyin

Yetiştiriciliğin yoğun olduğu sezonda sera içinde düzenli temizlik işlerini yapmak zor olabilir. Kışa hazırlanmada, özellikle sezon bitimi sera içi temizliği için yılın en iyi zamanıdır.

Yeni ürünlere yer açmak için sonbahar ve kış aylarında gelişmesi muhtemel olmayan mevsimlik bitkileri sökün.

Yeni ürünlere böcek veya hastalık yayılmaması için seralarınızın zeminlerini süpürün ve sterilize edin. Bu temizliğin aynısı iskelet, banklar ve diğer iç mekan sera ekipmanları için de yapılmalıdır.

Işık seviyelerinin düşük olduğu kış aylarında serada olabildiğince fazla güneş ışığına izin verilmesi için sera camlarını temizleyin.

Serada zemin temizliği
Serada zemin temizliği

Yapınızı İnceleyin

Hava soğukken seranızın olabildiğince verimli çalışabilmesi için yapınızın hem içeride hem dışarıda tüm yönlerinin mükemmel durumda olduğundan emin olmanız önemlidir.

Çatlak veya boşluk olmadığından emin olmak için seranızın cam veya plastik filmlerini kontrol edin. Kışın yapınızda çatlaklar yada yırtıklar olması, soğuk havanın içeri girmesine neden olacak ve buda ısınma giderlerinizi arttıracaktır.

Yıl boyunca ısıtma sisteminizde düzenli bakım yapılmalıdır, ancak her şeyin en çok ihtiyaç duyulduğunda olabildiğince verimli çalışmasını sağlamak için daha soğuk hava başlamadan önce bakımın yapıldığından emin olmak özellikle önemlidir.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.

Sera Perdesi Takmayı Düşünün

Sera perdeleri, yaz boyunca bir serada mükemmel gölge sağlamaları yanında, kışın soğuk havanın dışarıda; ısının ise serada tutulması konusunda da oldukça faydalıdırlar. Tipik olarak, kullanılabilir ışık olmadığında perdeleriniz gece vakti tamamen kapanacaktır. Bu, soğuk kış havasını dışarıda tutarken seranın içindeki ısının da korunmasına yardımcı olacaktır.

Sera perdeleri, güneşin açık olduğu gün boyunca açılabilir. Bazı yetiştiriciler, daha da fazla yalıtım sağlamak için çift kat perde kullanmaktadır. Bu uygulama kulağa maliyetli gelse de, kışın sağlanan enerji tasarrufu ile maliyet kısa sürede amorti edilir. Düzgün kullanıldığında, kış kullanımına uygun perde sistemlerine sahip yetiştiriciler, özellikle geceleri %20 ila 75 arasında enerji tasarrufu sağlayabilirler.

Kışa olabildiğince erken hazırlanmak, oluşabilecek sorunlarla karşılaşma olasılığınızı minimum seviyeye indirmeyi sağlar. Enerji maliyetlerinden tasarruf etmek için elinizden geleni yaparken yapılarınızın ve ısıtmanızın iyi durumda olduğundan emin olun.

Hortiturkey ailesi olarak, başarılı, bol verimli ve kazançlı bir sezon geçirmenizi dileriz.

Sera perdeleri
Sera perdeleri
Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu içerik için kaynak belirtilmemiş

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ