hortiturkey
Baş Editör

Şiddetli yağışlar, İspanya'nın Valencia Bölgesi'nde 62 milyon Euro'luk Kayba Neden Oldu

1 Dakikalık Okuma
24 Kasım 2020 Salı
Yaş Meyve, Sebze
Zarar gören alanlar
Özet
2 hafta önce Valensiya’nın özellikle kıyı bölgelerinde kaydedilen şiddetli yağışlar, tarımsal alanlarda 62 milyon € luk kayba neden oldu.
0
Paylaş

Valenciya tarım üreticileri birliğinin ilk değerlendirmelerine göre, La Ribera, L'Horta Sud, La Safor ve La Marina ilçelerinde 42 milyon € ya karşılık gelen 15.000 hektarlık alanda toplam 20 milyon meyvenin zarar gördüğü belirtildi. Zarar gören meyvelerin başında turunçgil gelirken, 12 milyon € değerinde 4.000 hektar cennet hurması ve 6 milyon € değerinde 1.000 hektar sebze ekimi yapılan sera alanları da bulunmaktadır.

Zarar gören turunçgil bahçeleri
Zarar gören turunçgil bahçeleri

Bunlara ilave olarak 4 milyon € değerinde 100 hektarlık alanda yapılan süs bitkisi yetiştirme alanları da zarar gören yerler arasında bulunmaktadır.

Valenciya tarım üreticileri birliği; yaşanılan bu şiddetli yağışlar sonrasında yetiştiricilerin ağaçlarını kurtarmak için fungusit ve uygulayacakları benzeri canlandırma tedavilerine 5 milyon € harcayacaklarını tahmin etmektedir. Ayrıca birlik yaşanılan bu yağışlar sonrası, turunçgil ve cennet hurması ağaçlarının 5-6 gün sular altında kalması durumunda, kök asfiksisinin neden olduğu geri dönüşü olmayan hasar olabileceği konusunda üreticileri uyarıyor.

İlgili Ürünler

Oluşan bu yağışlar sonrasında, boru hatları, tarımsal altyapı, seralar, depolama alanları ve sulama tesislerinin onarımı için ise 15 milyon € luk bir maliyetin oluşacağı beklenmektedir.

Toplamda 62 milyon € ya ihtiyaç duyacaklarını belirten  Valenciya tarım üreticileri birliği, “hasarın gerçek boyutlarını 15-20 gün sonra göreceklerini, bu sebeple toplam rakamın 80 milyon € civarına çıkmasının ihtimal dışı olmadığını belirtmektedir.”

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.