hortiturkey
Baş Editör

Singapur’lu Çiftçinin Kent Merkezindeki Serası

1 Dakikalık Okuma
3 Mayıs 2021 Pazartesi
Yetiştiricilik
Singapur serası
Özet
Singapur'da şehir merkezindeki bir okul arazisi içinde kendi tasarladığı serasında üretim yapan çiftçi Ang; tüketicilere en taze ürünleri en uygun fiyatta tedarik etmeyi hedefliyor.
0
Paylaş

“Çitfçi Ben” olarakta bilinen, Natsuki’s Garden’ın kurucusu Ben Ang’ın, bir çiftçi olarak ilk deneyimi, eski bir okul bahçesindeki kendi serasını tasarlamasıyla başladı. Singapurda’ki açık alanlar, kişilerin kendi mahsüllerini yetiştirme denemeleri için, küçük arsalar halinde kullanılabilmektedir.

Dünyadaki tarımsal üretim anlamında geliştirilen birçok uygulama ve kuralların Avrupa ve ABD gibi, ılıman iklim kuşakları için geliştirildiğini söyleyen Ang, bu kuralların Singapur gibi, tropik iklim bölgelerinde için geçerli olmadığını belirtiyor. Tropik iklim kuşağında yetiştirme yöntemlerini çevreye göre uyarlayarak ayarladığını söyleyen Ang, bu sebeple serasının çatısını V şeklinde tasarlayarak içeride bulunan sıcak havanın yanlardan dışarıya çıkmasını sağlıyor.

Natsuki's Garden'ın kurucusu Ben Ang, serasında sebze yetiştiriyor.
Natsuki's Garden'ın kurucusu Ben Ang, serasında sebze yetiştiriyor.

Avrupa ve ABD gibi ılıman iklim bölgelerinde bulunan seraların birçoğunun çember şeklinde olduğunu belirten Ang, bu yapıların bahsi geçen iklimler için uygun olduğunu söylüyor. Serayı kışın sıcak, yazın ise serin tutmak gerekir. Bu çember şeklinden seralar sıcaklık anlamında ılıman bölgeler için uygunken, Singapur gibi tropik iklim için uygun olmadığı için kendi serasında ısıyı V şeklindeki bir çatıyla optimize ettiğini söylüyor bay Ang.

V şeklindeki çatı, ısının kubbe altında kalması yerine, yanlardan dışarı çıkmasını sağlıyor. İyileştirilmiş hava akışı, metrekare başına 60 ila 80 kg ürün veren daha sağlıklı bitkilerin olmasını sağlıyor
V şeklindeki çatı, ısının kubbe altında kalması yerine, yanlardan dışarı çıkmasını sağlıyor. İyileştirilmiş hava akışı, metrekare başına 60 ila 80 kg ürün veren daha sağlıklı bitkilerin olmasını sağlıyor

Serasındaki yüksek hava sirkülasoynunun, üretim verimini de arttırdığını dile getiren Ang, m2 başına 60-80 kg arasında mahsul alabildiğini söylüyor. V şeklindeki çatının gün boyunca kendisine sera içinde çalışma olanağı sağladığını belirten Ang, normal şartlarda tropikal iklimde tipik bir serada 10 dakikadan fazla içeride kalınamayacağına da dikkat çekiyor.

İlgili Ürünler

Ang’ın serasının içindeki hatlarda domates, biber, salatalık, karpuz ve yeşil yapraklı bitkiler yetiştirirken, özel saksı karışımlarının içinde ise yeni bitkileri test ediyor. Ang bu üretimiyle haftada 30-50 kişiye yetecek kadar üretim yapmayı hedefliyor.

Şehir merkezine yakın bir kent çiftliğinin faydaları

Şehir merkezinde olan bu serada, siparişler online olarak veriliyor ve teslimat seranın içinden yapılıyor. Tüketiciye bu kadar yakın olan bir üretim modelinde, ürünler en taze ve kaliteli haliyle tüketicilere teslim edilmekte. Ang, ayrıca ürünlerin süpermarketlerden ve manavlarda bulunan ürünlere göre daha ucuz fiyattan satılacağını ve bu fiyatın bile kendisi için yüksek bir kar marjı bırakacağını söylüyor.

Ang'in okul bahçesinde kullandığı serası
Ang'in okul bahçesinde kullandığı serası
Kaynaklar