Soğan Genomu Sırları Sonunda Ortaya Çıkıyor!

Wageningen Üniversitesi araştırmacıları soğan genomunu çözdüler.

Wageningen Üniversitesi araştırmacıları soğan genomunu çözdüler.

Yapılan bu çalışma, kuraklık gibi koşullara dayanıklı yeni soğan çeşitlerinin geliştirilmesi hızlandıracak ve dünyanın artan soğan talebini karşılayacaktır. Bitki ıslahçısı Richard Finkers’e göre, domates genomundan yaklaşık on altı kat, insanlarınkinden ise beş kat daha büyük olan bu genomun parçalarını bir araya getirmek önemli bir bilmeceydi.

Vitamin ve minerallerle dolu olan soğan, dünyada en çok yetiştirilen sebzelerden biri olup, bir çok ülkede insan beslenmesinin önemli bir bileşenidir.

Bitki ıslahçısı olan Olga Scholten, “Tüm dünyada soğan yetiştirilecekse, farklı yetiştirme koşullarına uygun çeşitlere ihtiyacımız var. Örneğin, mantar hastalıkları soğanlara zarar vererek, önemli ürün kayıplarına neden olabilir. Bu sebeple mantar hastalıklarına dirençli olan soğanlara ihtiyacımız var. Mevcut olan soğan genomuyla, yeni çeşitlerin geliştirilmesi artık daha kolay olacak” diyor.

100.000 parçadan oluşan bir bulmaca

Wageningen araştırmacıları soğan genomunu inceliyorlar.

Soğan genomunun büyüklüğü, onu çözmenin önemli bir görev olduğu anlamına geliyordu. Finkers’a göre, soğan genomunu bir araya getirmek, 95.000 parçası sadece mavi gökyüzü parçalarından oluşan 100.000 parçalık bir puzzle yi birleştirmek gibiydi. Puzzle in içinde sadece 5000 parçanın gerçek anlamda fark yarattığını belirten Finkers, en son DNA dizileme teknolojilerinin yardımıyla, dizilemeyi büyük oranda başardıklarını söyledi.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.

Finkers, diğer araştırmacı ve bitki ıslahçılarının, yayınladıkları bu genom dizisinin sunduğu fırsatlardan yararlanabileceklerini de ekliyor. Yapılan bu çalışma, birçok çeşit veya yabani türlerin taranmasına ve bunların birleştirilmesine izin vererek bilgi tabanının genişlemesine olanak sağlayacaktır. Böylece farklı soğan çeşitlerinden veya ilgili yabani türlerden elde edilen yararlı özellikler birleştirilerek bir melezleme programına dahil edilebilir.

Bitki ıslahçıları soğan genom dizisine erişimin, ıslah çalışma hızını iki kat arttırarak yaklaşık altı ya da yedi yıla indireceğini umuyorlar.

“Patates ve pirinç gibi diğer ürünlerde, belirli genlerin hastalıklara karşı direnç veya kuraklığa tolerans sağlamada ki rolü zaten kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bitki yetiştiricileri, bu ürünlerdeki genlerden elde edilen dizi bilgisine dayanarak artık soğan genomundaki benzer genleri daha kolay tanımlayabilir ve kendi ıslah çalışmalarında daha doğru bir şekilde ilerleme kaydedebilir.”

Bitki ıslahı araştırmacısı Olga Scholten, "Tüm dünyada soğan yetiştirilecekse, farklı yetiştirme koşullarına uygun çeşitlere ihtiyacımız var" diyor.
Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ