hortiturkey
Baş Editör

Soğuk Havalar, İspanya’da Meyve ve Sebze Kıtlığına Yol Açabilir

1 Dakikalık Okuma
17 Ocak 2021 Pazar
Yaş Meyve, Sebze
Almeria
Özet
İspanya'nın Almeria ve Granada bölgelerinde devam eden ciddi soğuk ve yağışlar, üretimde büyük verim kayıplarının yaşanmasına neden oldu.
0
Paylaş

İspanya’nın Almeria ve Granada eyaletlerindeki meyve ve sebze üreticileri, yaşanılan soğuk ve yoğun yağışlar sebebiyle verimde düşüşler yaşıyor. Üretimi ciddi bir şekilde düşen domates, salatalık, kabak, patlıcan, biber ve daha bir çok üründe beklenilen üretim rakamlarına ulaşılamayacak olması, üreticileri sıkıntıya sokuyor.

Seralarda soğuktan etkilenen kabaklar
Seralarda soğuktan etkilenen kabaklar

Üretimde yaşanılan bu düşüş, piyasaya yeteri kadar arzın yapılamamasını ve ürün fiyatlarının da artmasına sebep olmaktadır.

Almería Üniversitesi ekonomi ve İşletme Bölümü profesörü Juan Carlos Pérez Mesa tarafından yapılan analize göre, en yüksek fiyat artışı patlıcan, kabak ve salatalıkta meydana geldi. Bu ürünlerin fiyatları neredeyse 2 kat artarken, domatesteki fiyat artışının %60 ve en düşük artışında, %17 oranıyla biberde meydana geldiği belirtildi.

Serada soğuktan etkilenen domatesler
Serada soğuktan etkilenen domatesler

Almeria Meyve ve Sebze Üreticileri Derneğinin haftalık domates ve salatalık izleme verileri, fiyatlarda oluşan bu yüksek artışların, üretimdeki ciddi düşüşten kaynaklandığını göstermektedir.

İlgili Ürünler

Yılın ilk haftasında domates üretiminin %27 düştüğünü söyleyen Juan Carlos Pérez Mesa, buna benzer bir düşüşle, yılın ikinci haftasında salatalıktada %30 luk bir üretim azalması olduğunu belirtti. Juan Carlos Pérez Mesa gelecek bir kaç gün içerisinde bu oranlara yakın değerlerde düşüşü, kabak ve patlıcanda da beklediklerini söyledi.

Fiyat artışlarının üreticiler için her zaman iyi bir haber gibi göründüğünü söyleyen Pérez Mesa, bu seferki artışların ciddi ürün kayıplarından kaynaklandığını ve fiyatların son tüketicilerin satın almayı bırakma eşiğini oluşturan düzeyi çoktan geçtiğini belirtti.  

Son tüketicilerin yüksek fiyat karşısında satın almayı durdurması veya azaltması, ayrıca soğuk hava ve yağışlardan kaynaklı üretimdeki ciddi düşüş, hem İspanyol üreticisini hemde bu ürünlerin tedariğini sağlayan firmaların ciddi zararlarla karşı karşıya kalacağını göstermektedir.

Soğuktan zarar gören salatalık
Soğuktan zarar gören salatalık