hortiturkey
Baş Editör

Susam Tohumu İçin Dünyanın ilk EPD Belgesi Tekfen Tarım’ın

1 Dakikalık Okuma
3 Aralık 2021 Cuma
Yetiştiricilik
Susam
Özet
Tekfen Tarım dünyada bir ilke imza atarak, susam tohumları çevresel ürün beyanını almaya hak kazandı.
0
Paylaş

Tekfen Tarım, daha iyi bir çevre ve dünya ufkuyla yaptığı faaliyetlerle ilklere imza atmaya devam ediyor. Susam tohumlarının çıktığı andan fabrika kapısına kadarki tüm aşamalarının çevresel etkilerinin ölçülmesi sonucunda Tekfen Tarım; Çevresel Ürün Beyanı (EPD – Environmental Product Declaration) belgesini almaya hak kazandı. Tekfen Tarım bu sayede Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe EPD belgesini alan ilk şirket olmasının yanı sıra, dünyada da susam tohumu üzerine EPD belgesini alan ilk şirket oldu.

Ürünlerin yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkan çevresel etkilerinin, şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde iletişimini sağlayan, bağımsız doğrulanmış ve tescil edilmiş bir belge olan EPD’yi susam tohumunun 2020 yılı üretim verileri kullanılarak, karbon ayak izi başta olmak üzere birçok çevresel parametre beyanıyla almaya hak kazanan Tekfen Tarım; sağlam temelleri ve köklü geçmişinden gelen deneyimiyle geleceğe yatırım yapmaya devam ederken, çevresel etkisini de giderek iyileştiriyor.

İlgili Ürünler

Tekfen Tarım Susam Tohumu EPD belgesi, The International EPD System ve EPD Turkey’de S-P-02233 kayıt numarasıyla yayına alınmıştır.
Susam Tohumu EPD Belgesine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.environdec.com/library/