hortiturkey
Baş Editör

Tanesi 7 Dolar'dan Satılan Elma: Black Diamond

1 Dakikalık Okuma
20 Ekim 2022 Perşembe
Yaş Meyve, Sebze
Black Diamond Elması
Özet
Dünyada çok az kişinin erişebildiği bu elmayı tadabildiyseniz, kendinizi şanslı görebilirsiniz.
0
Paylaş

Eğer bir Black Diamond elması yediyseniz, muhtemelen çok iyi bir ödeme yapmışsınızdır.

Son derece nadir olan Blak Diamond elması, kötü cadının Pamuk Prenses’e verdiği elmaya benziyor. Fakat bu elma zehirli değildir. Yalnızca dünyanın uzak bölgelerinde benzersiz yetişme koşullarında ihtiyaç duyan bu meyve aslında Chinese Red Delicious olarak da bilinen nadir bir Huaniu elma çeşididir.

Apple Crop Min

Himalaya ekosisteminde yetiştirilen bu meyveler, Black Diamond elmaları olarak adlandırılsalar da, meyve aslında olgun bir erik gibi koyu mor renktedir.

Tibet'in küçük dağ şehri Nyingchi'ye özgü olan bu elmaların koyu mor tonları, yetiştikleri bölgedeki gündüz vakti aldıkları bol ultraviyole ışıkları ve geceleyin oluşan sıcaklık dalgalanmalarının bir sonucudur.

İlgili Ürünler

Black Diamond elmaları yetişmek için sıcaklığın nadiren -1 °C’nin altına düştüğü ve en fazla 26 °C çıkan bir iklime ihtiyaç duyar. Bu sebeple yetişme ortamları kısıtlıdır. Bunun yanında, Tibetli çiftçilerin onları yetiştirme konusunda isteksiz olmaları da, bu meyvenin nadir olmasının diğer bir nedenidir. Meyvenin yetiştirme zorluğu yanında, olgunlaşmaları da yaklaşık 8 yıl sürmektedir. Yılın sadece 2 ayında market raflarında olan bu meyveleri yetiştirmek, yetiştiriciler için bir kumardır.

27c66b9322ab4949a6960ab464b493da Min

Asya’ya gittiğinizde, diğer elmalardan daha yüksek glikoz seviyesine sahip olan bu çok tatlı elmaları yüksek bir bedelle tatmak isteyebilirsiniz.