hortiturkey
Baş Editör

Tarım 4.0 Çiftçilere Daha Az ile Daha Fazlayı Yapmaya Yardımcı Oluyor

2 Dakikalık Okuma
7 Temmuz 2022 Perşembe
Tarım Makine ve Teknolojileri
Gıda Güvenliği
Tarım 4.0
Özet
IoT destekli tarım endüstrisinin 2025 yılına kadar 4,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.
0
Paylaş

Bir yapay zeka araştırmacısı, veri bilimcisi, mekatronik mühendisi ve girişimci olan Rabiya Abbasi dördüncü tarım devriminin daha az toprakta daha fazla gıda yetiştirmeyi ve daha fazla insanı beslemeyi vaat ettiğini söylüyor.

Yaşadığımız bu dönemde tarım dördüncü sanayi devriminin tam ortasındadır. Ortaya çıkan ve oyunun kurallarını değiştiren teknolojiler, küresel gıda sisteminde ekonomik, çevresel ve sosyal değişimi yönlendiriyor. Artan açlık, nüfus ve değişen iklim karşısında politikacılardan milyarderlere kadar herkes buna dikkat ediyor.

ABD Ekipman Üreticileri Birliği, Şubat 2022'de yeni teknolojilerin çiftçilere daha az ile daha fazlayı nasıl yapabileceğini araştıran bir çalışma yayınladı. Bu yeni teknolojileri deneyenler ortalama olarak bitkisel üretimde yüzde 4, gübre kullanımında yüzde 7, herbisit kullanımında yüzde 9, fosil yakıt kullanımında yüzde 6 ve su kullanımında yüzde 4 azalma sağladı.

Çiftçiler Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanarak, sensörler yardımıyla bitkilerinin büyümesini, su seviyelerini ve haşere istilasını tespit ederek mahsullerini uzaktan izleyebiliyor. Bu teknolojiyi sadece tarım arazilerinde görmeyip, Hong Kong’da 2000 m2 kapalı çiftlik olan Farm66’nın yönetiminde de loT kullanımını görüyoruz. IoT destekli tarım endüstrisinin 2025 yılına kadar 4,5 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

1920 Farmeye Min

Çin’de 20 milyon hektar pamuk alanında kullanılan dronlar zararlı mücadelesi, gübre, herbisit uygulaması, sulama, üretkenliği arttırma ve hasat zamanlaması hakkında bilgiler sağlıyor.

Bu arada yapay zeka ve makine öğrenimi hava koşullarını, sıcaklığı, su kullanımını ve toprak koşullarını tahmin etmek için Avustralya'nın değişken ortamında konuşlandırılıyor.

Big data gelecekteki değişkenleri ve belirsizliği azaltarak sektörü radikalleştirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Büyük veri kümelerini analiz etmek için bulut programlarına güvenen çiftçiler, çevresel koşulları gerçek zamanlı olarak yakından izleyebilirler.

2025 yılına kadar tarımsal Big Data pazarının 1,4 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Artan karlılık vaadi özel sektörde büyük bir heyecan yaratıyor. Agritech girişimleri 2012'den bu yana yüzde 80'den fazla büyüdü. Amazon'dan Jeff Bezos ve teknoloji milyarderi Eric Schmidt sektöre katılanlar arasında. Dünyanın en büyük teknoloji odaklı yatırım fonu, dikey tarım girişim olan "Plenty"ye yaklaşık 200 milyon ABD Doları enjekte ediyor. Bill Gates ve Richard Branson, gıda şirketi Cargill ile birlikte bir oyun kuruyorlar.

İlgili Ürünler

287 Zoom Min

Tarımsal modernizasyonun tarihi artan üretkenliğin, sosyal eşitsizliğin ve ekolojik bozulma da dahil olmak üzere potansiyel riskler taşıdığını kuvvetle göstermektedir.

Her iki durumda da, ileri teknoloji ve tarımın gelecek arayışı, hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara yol açacaktır.

Zorluklar arasında artan dijital eşitsizlik, enerji ve diğer kaynaklara erişim, değişen yasalar ve düzenlemeler, verilerin birlikte çalışabilirliği ve güvenlik endişeleri yer alıyor. Akıllı çiftlikler hacklenebilir çiftliklerdir. Ve büyük şirketler çiftçilerden veri toplayıp satarken, verinin kötüye kullanımı konusundaki gerginliğin artması önemli bir tehdittir.

Tarım küresel olarak, önemli çevresel zorlukların ortasında daha fazla besinsel enerji talep eden, hızla büyüyen bir nüfusun “kusursuz fırtınası” ile karşı karşıya kalırken, çoğunluğu aile şirketi olan dünya çapındaki 570 milyon çiftlikte, geçim kaynaklarını sürdürmeye ihtiyaç duyuyor.

Tarim 4 0 Min

Doğru entegre edilirse, yeni teknolojiler mahsul verimini artırabilir, üretim maliyetlerini düşürebilir, gıdaların izlenebilirliğini artırabilir, gereksiz atıkları ortadan kaldırabilir ve hastalıkları önceden tespit edebilir. Ancak Tarım 4.0'ın tam değerini kullanmak kolay olmayacak. Endüstri, araştırma, hükümet ve ticari gruplar yasal engelleri kaldırmak, dijital okuryazarlığı ve erişimi geliştirmek ve platformların güvenli veri alışverişini daha iyi yapmasını sağlamak için birlikte çalışmalıdır. Tarım, insanlığın en eski teknolojik adımlarından olabilir, ancak bunun devamlılığını sağlamak için insan oğlunun ustalık ve yaratıcılığına sahip olacaktır.