hortiturkey
Baş Editör

Tarım Endüstrisinde Devrim Yapan İlk 10 Tarım Teknoloji Şirketi

2 Dakikalık Okuma
6 Şubat 2021 Cumartesi
Tarımsal İşletmecilik
Tarımsal Teknoloji
Özet
IndustryWired, tarımda devrim yaratan ilk 10 tarım teknoloji şirketini listeledi.
0
Paylaş

Küresel ekonomide her zaman büyük rol oynayan tarım endüstrisi bir kriz yaşıyor. Sektör, pazarın yeni taleplerine, kaliteye, özgünlüğe ve sürdürülebilirliğe dikkat etmelidir. Yenilik, tarım sektöründe yapılan tüm devrimlerin kahramanı olmuştur.

Artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik ve loT (nesnelerin interneti) gibi gelişen teknolojik eğilimler, tarımsal faaliyetleri daha kesin, daha karlı ve sürdürülebilir hale getirmektedir. Tarımsal teknolojideki gelişmeler, dünya ekonomisini yükseltmektedir. Günümüzde çiftçiler, parçalanmış arazi varlıkları, tohum ve ürün kalitesi, girdilerin kullanılabilirliği, tedarik zincirleri, depolama, iklim riskleri ve toprak verimliliği gibi tarımsal zorlukların yükünü hafifletmiş durumdadır. Tüm bu zorluklar, yüksek teknoloji, loT (nesnelerin interneti) cihazları, veri analitiği gibi tarımsal teknolojik ürünlerin kullanımları ile çözülmüştür.

Tarımsal teknoloji sektöründe, tarımın sorunlarını teknoloji ile çözmeye olanak sağlayan 81.000’den fazla yeni şirket mevcuttur.

IndustryWired, tarımsal çözümler arayan ilk 10 tarım teknoloji şirketini listeledi.

Hindistan merkezli bir tarım teknoloji girişimi olan şirket, gıda kalitesi ve güvenliğini dijitalleştirmenin yanında, ürünlerin uçtan uca izlenebilirliğini sağlayan teknolojilere sahiptir. Şirket etkin ticaret, üretim, depolama, ve tüketimi sağlamak için gıda kalitesini anında analiz etmek için bilgisayar vizyonu, spektral analitik ve nesnelerin interneti (loT) uygular.

Unnati Agritech Private Limited, son on üç yıldır tarım ve ilgili faaliyetlerle ilgili olan bir devlet şirketidir.

Şirket, Hindistan'daki çiftçiler için uçtan uca destek sunan yeni bir finansal teknoloji destekli dijital tarım çözümü sunuyor.

Çin’li bir girişim olan bu şirket, gıda tedarik pazarında üretim yapan çiftçilerle restoranlarla buluşturmaktadır. Firma kendisini, yenilikçi konsept ve ileri teknolojilerle Çin’de az gelişmiş olan tarım pazarlarını değiştirmeye adamıştır.

WayCool Foods & Products Pvt Ltd, Hindistan’ın gıda ekonomisini dönüştürerek sosyal etkiyi teşvik eden bir tarım teknoloji şirketidir. 2015 yılında kurulan şirket, dünyanın en büyük gıda geliştirme ve dağıtım hizmetleri şirketlerini kurmayı ve 500.000 çiftçinin yaşamını olumlu yönde etkilemeyi hedefliyor. WayCool, ürün tedariği, gıda işleme, markalaşma, pazarlama, dağıtım ve çiftlik girdileri konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

İlgili Ürünler

AgriBazaar, Hint tarımını şekillendirmek ve geleceğe hazır çözümler sunmak için, akıllı ve sezgisel sistemler kullanan bir tarım teknoloji platformudur. En son teknoloji ve araçlar, parçalanmış tarım işletmelerinin güvenilirliğini, tutarlılığını ve sürdürülebilirliğini sağlar. Hassas tarım, depolama, tarımsal ticaret, finans ve ödeme gibi hizmetlerle AgriBazaar, tüm coğrafyaları kapsar ve ekosistemin verimliliğini artırır.

Hindistan merkezli bir tedarik zinciri şirketi olan Ninjacart, teknolojiyle tarımdaki en zorlu sorunlardan birini çözüyor. Ninjacart, uçtan uca operasyonları yönlendiren şirket içi uygulamaları kullanarak gıda üreticilerini doğrudan perakendeciler, restoranlar ve hizmet sağlayıcılarla buluşmasını sağlamaktadır.

Crophunt, bir eyaletteki çiftçileri, satıcıları, toptancıları, tüccarları diğer eyaletlerin satıcılarına, tüccarlarına, perakendecilerine ve aynı eyaletteki ihracatçılara bağlayan bir tarımsal emtia platformudur. Platform üzerinden çiftçiler ve satıcılar daha fazla karlılıkla daha hızlı satış yapabilirler ve alıcılar bu ürünleri güvenilir bir fiyat üzerinden satın alabilir. Bu sayede platform yapay fiyat dalgalanmalarınıda kolayca önleyebilir.

Cropİn, tüm tarım sektöründe geleceğe hazır tarım çözümleri sunan sezgisel, akıllı ve kendi kendini geliştiren bir sistemdir. Şirket, tarım işletmelerine tutarlılık, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik getiren karar verme araçları sunmaktadır.

Aquaponik üretim yapan çiftçiler için veri odaklı çiftlik danışmanlığı ve pazar yeri çözümleri ile sürdürülebilirliği teşvik eden Hindistan merkezli bir teknoloji girişimidir. Şirketin yapay zeka destekli mobil uygulaması, çiftliklerden toplanan gerçek zamanlı verileri etkili içgörülere dönüştürür. Aquaconnect ayrıca çiftlik yönetimi yardımı, saha desteği, resmi finans, değer zincirindeki oyunculardan yararlanan pazara erişim gibi uçtan uca hizmetler sunmaktadır.

CropX, Merkezi Tel Aviv, İsrail'de bulunan bir tarımsal analitik şirketidir. Şirket, sulamayı otomatik olarak optimize eden dünyanın en gelişmiş uyarlanabilir sulama hizmetini geliştirir. CropX'in teknolojisi, dünyanın önde gelen bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir ve son beş yıldır çiftlik ve tarlalardaki uygulamalarla da çalışması ispatlanmıştır.