hortiturkey
Baş Editör

Tarımda Blockchain Teknolojisi

2 Dakikalık Okuma
24 Mayıs 2022 Salı
Tarım Makine ve Teknolojileri
Blockchain
Özet
Blockchain, tarımı ve gıda güvenliğini artırmak için gıda tedarik zincirindeki bilgilerin izlenebilirliğini sağlar.
0
Paylaş

Blockchain'in verileri saklama ve yönetme yeteneği, akıllı tarım ve endekse dayalı tarım sigortası için yeniliklerin geliştirilmesini ve kullanılmasını kolaylaştırmak için izlenebilirlik yaratır. Modern tarım dünyasında gelecek için atılmış büyük bir adımdır. Ama bu teknoloji nasıl çalışır ve yiyecekleri nasıl daha güvenli hale getirir?

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Muhtemelen Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile blockchain teknolojisi hakkında çok şey duymuşsunuzdur, ancak bunu tarım alanında duymanız şaşırtıcı olabilir.

Geleneksek olarak verileri izlemek, bilgi akşını sürdürmek ve veri tabanları için ICT (bilgi ve iletişim teknolojisi) kullanırız.

Blockchain teknolojisi, bu veri tabanlarına güç sağlamanın yeni bir yoludur. Tek bir sunucu ve yönetici yerine tüm ağ katılımcılarına haklar verir. Daha sonra birden fazla taraf, veri tabanına yapılan yeni eklemelere erişebilir ve bunları doğrulayabilir. Bu şekilde daha fazla güvenlik sağlanırken, kaçaklar ise azaltılmış olur.

C Users User App Data Local Packages Microsoft.skype App Kzf8qxf38zg5c Local State 695d5961 B69c 4f87 A997 B2b7f1fd0d3b Min

Blockchain Teknolojileri Nasıl Kullanılabilir?

Blockchain teknolojileri, tohumun kalitesi, ekinlerin nasıl büyüdüğü de dahil olmak üzere bitkilerle ilgili her türlü bilgiyi takip edebilir ve hatta bir bitkinin hasat sonrası yolculuğunun kaydını oluşturabilirsiniz. Ayrıca, geri çağırma durumunda herhangi bir kontaminasyonu veya diğer sorunları kaynağına kadar izlemeyi kolaylaştırabilirler. Bu teknolojilerde en önemli öncelik sürdürülebilirlik ve gıda güvenliğidir.

Bu düzeyde şeffaflığa sahip olan tüketiciler, satın almalarda bilinçli kararlar alabilirler. Çoğu zaman, bu bilgileri olumlu uygulamalar kullanan çiftçileri ödüllendirmek için kullanırlar.

İlgili Ürünler

Blockchain Teknolojisi İle İlgili Endişeler

Blockchain teknolojilerinin kötüye kullanılabileceği veya gıda güvenliğini baltalayabileceğine dair endişeler var. Örneğin, özel sektöre ait blok zincirler daha az güvenlidir. Bu blok zincirler, özel kuruluşlar tarafından belirlenen kontrollere dayanır. Bu nedenle yanlış kişilerin onları kendi avantajlarına nasıl manipüle edebileceğini görmek kolaydır. Blok zincir teknolojilerini uygulamak için gerekli büyüklüğe, teknolojik bilgi birikimine ve ölçeğe sahip olmayan küçük çiftçiler bu teknolojinin gerisinde kalabilir.

Ana Min

Gelecekte Blockchain Teknolojisi Nasıl Kullanılmalı?

Blockchain teknolojisinin tarım dünyasına gerçekten entegre olabilmesi için birçok konunun ele alınması gerekiyor.

İlk olarak, blok zincirlerin uygulanması, küçük çiftçileri ve kırsal halkı içerecek şekilde merkezileştirilmelidir. Aksi takdirde, gıda güvenliği bir sorun olmaya devam edecektir. Uygulama, tüketicilerin bilinçli kararlar verebilmeleri için sürdürülebilir ve adil gıda sistemlerine izin vermelidir.

Başlangıçta blockchain teknolojisine katılmak için dijital okuryazarlığa sahip olmayanlar için eğitim verilmelidir. Bu sistem merkeziyetçiliğin bir parçasıdır. Yaşlanan altyapı ve dünyadaki yoksullar arasında sınırlı olan dijital okuryazarlık, sisteme kimlerin katılabileceğini sınırlayabilir.

Son olarak, farklı gruplar arasında bu gıda güvensizliği sorunlarının üstesinden gelmek için kritik olan sosyal ve çevresel değerlere uygun olmasını sağlamak için blok zinciri teknolojisi daha geniş gıda güvenliği stratejilerine dönüştürülmelidir.

Bu yeniliklerin tüm paydaşlara adil bir şekilde uygulanması en önemli husustur.