hortiturkey
Baş Editör

Tarımsal Aydınlatmada Led’e Geçmenin Avantajları

1 Dakikalık Okuma
6 Nisan 2021 Salı
Sera ve Ekipmanları
Led
Özet
Gelişen teknolojiye paralel olarak, dünyadaki tarımsal üretimde de Led aydınlatmalara geçiş hızlanarak devam ediyor.
0
Paylaş

Güneşlenme sürelerindeki artış ile Led aydınlatmalar, hasat sürelerini kısaltarak yıl içinde aynı alandan daha fazla ürün almaları yanında, sağladıkları enerji tasarrufu ile üreticilerin karlılıklarının artmasını da sağlar.

Led aydınlatmaların üreticilere sağladığı faydalara kısaca göz atalım.

Doğrudan Tasarruf

LED'ler geleneksel yüksek basınçlı sodyum (HPS) ve metal halojenür (MH) armatürlere göre daha yüksek verimliliği nedeniyle doğrudan maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yüksek basınçlı sodyum lambalar ve metal halojenür lambalar hem ışıktan hemde balasttan enerji çeker. Örneğin 1000W olan bir HPS lamba, gerçekte bu değerden daha fazla bir enerji çekmektedir.

Led ise, sadece watt kullanır. Bundan da önemlisi şudur, HPS veya MH’lere göre daha yüksek miktarda ışık üretmek için daha az watt kullanmaktadır.

Led aydınlatma ile üretilen domatesler
Led aydınlatma ile üretilen domatesler

Dolaylı Tasarruf

HPS ve MH ışıkları tarafından tüketilen enerjinin büyük bir kısmı, fotosentetik olarak aktif olmayan kızılötesi fotonlar olan ısı radyasyonuna gider. Bu fotonlar ısınır ve bitkileri ve çevrelerindeki boşluğu aşırı derecede ısıtabilir. Fanlar ve HVAC (Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme) üniteleri, daha sonra bu ek ısıyı önleyerek elektrik maliyetlerinin artmasına neden olur.

İlgili Ürünler

LED'lerin daha düşük ısı çıkışı, HVAC sisteminin bu kadar sıkı veya sık çalışmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Bitkiler ayrıca daha az hava alır ve bu nedenle daha az nem alma gerektirir. Bu sayede enerji kullanımlarında, %56’ya varan tasarruflar sağlanabilir.

Led aydınlatma kullanılan bir sera
Led aydınlatma kullanılan bir sera

Daha Düşük Bakım Maliyetleri

LED'lerin servis / temizlik için çıkarılmasına gerek yoktur ve çoğu diyot 50.000 saatlik kullanım ömrüne sahiptir.

Daha Az Sarf Malzeme Kullanımı

LED sistemler ampul, balast veya sürücü değişimi gerektirmez.

Daha Az Su Kullanımı

Yüksek basınçlı sodyum veya metal halojenürlere göre daha az ısınma sağlayan Led’ler; sera içinde buharlaşmanın azalmasını sağlayarak dolaylı olarak su kullanımının azalmasına sebep olur.

Azalan Alt Yapı İhtiyaçları

Led aydınlatmalar, istenildiği taktirde,yetiştirilen mahsulün çok yakın bir seviyesine yerleştirilerek, alt yapıanlamında daha küçük ve az maliyetlerin oluşmasını sağlar.

Led aydınlatma uygulanan ürünler
Led aydınlatma uygulanan ürünler
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.