hortiturkey
Baş Editör

TikTok’tan Canlı Yayınlarla Meyve Tanıtımı Yapan Çin’li Çiftçiler, Milyonlar Kazanıyor.

1 Dakikalık Okuma
11 Kasım 2021 Perşembe
Yaş Meyve, Sebze
Çinli
Özet
Sosyal medya, Çin'deki yüz binlerce çiftçi için ciddi gelir kapısı haline geldi.
0
Paylaş

2018 yılında bir köyde doğan Jin Guowei; Yunnan, Lijiang sokaklarında turistlere meyve satarak borçlarını ödemeye çalışıyordu.

Guowei şimdilerde ise 7,3 milyon takipçisi ve 300 milyon Yuan (46 milyon $) satış yapan bir internet fenomeni oldu. Guowei bir keresinde 20 dakikada 6 milyon Yuan değerinde nar sattı.

Bu Çin’de kırsal girişimciliğin artan eğiliminin bir göstergesidir. Uzak illerde yaşayan çiftçiler ve tarımsal aracılar, etkili canlı yayınlar ve küçük boyutlu videolar aracılığıyla ürünleri doğrudan şehirli tüketicilere satıyor. Kırsal içerik oluşturucularından ByteDance Ltd., TikTok’un Çin’deki benzeri olan Douyin uygulamasının kırsal içerikli videolardan elde ettiği gelirin yıldan yıla 15 kat arttığını bildirdi.

Başka bir çiftçi olan Guo Chengcheng, aile tarlalarından, Douyin uygulaması üzerindeki 2,5 milyon takipçisine canlı yayınlar yapıyor. Yayın esnasında izleyiciler ekran üzerinde bulunan bağlantıya tıklayarak ürün satın alıyor.

Geçmişte Tencent Holdings Ltd., WeChat uygulamasındaki tüccar programından günde yaklaşık yüz sipariş alıyordu. Şimdi ise canlı yayın başına 50.000 kadar sipariş alıyor ve ayda en az 9 milyon Yuan kazanç elde ediyor.

İlgili Ürünler

Meyve satıcısı olan Jin Guowei bir röportajında, “Köylerdeki en normal anlar bile ilginç görsel içerikler barındırır. Bunlar şehirde yaşayan insanların sahip olmadığı ama görmek istediği şeylerdir” dedi.

Çin'de yayın yapan çiftçilerin sayısı çok büyük ve hızla artıyor. 100.000'den fazla çiftçi, Mart ayında sona eren Alibaba Group, Taobao Live’da 2,52 milyon oturum yayınladı. Douyin uygulamasında 10.000 den fazla takipçisi olan tarımsal içerik oluşturucularının sayısı, 2019-20’de kişi sayısı bir önceki yıla göre 6 kat arttı.

Guo Chengcheng, 2 Temmuz'daki bir canlı yayın sırasında şeftali satıyor. Fotoğraf: Guo Xufeng

Çiftçiler ürünlerini taşımak için hala JD Logistics veya Alibaba's Cainiao gibi büyük e-ticaret şirketlerinin lojistik kollarına güvenmek veya SF Express gibi profesyonelleri kullanmak zorunda. Doğrudan satış, özellikle hasarlı mallar için parai adesi talep eden müşterilerden dolayı onları daha fazla riske maruz bırakıyor. Artan rekabetin yanında, soğuk teslimatlar için ödenen yüksek maliyetler de kâr marjlarının düşmesine neden oluyor. Ancak artan siparişler ve sadık bir müşteri tabanından elde edilen kazançlar bu sorunları fazlasıyla telafi ediyor.