hortiturkey
Baş Editör

Tohum Nasıl Ekilir?

1 Dakikalık Okuma
13 Nisan 2020 Pazartesi
Tohum, Fide, Fidan
Tohum ekiminden bir kesit.
Özet
Ekim yapılacak alana göre tohum ekimleri de farklılık gösterir.
0
Paylaş

Günümüz modern koşullarında bir çok tohum, fideliklerde tohum ekme makineleri ile viyollere ekilerek çimlenmesi sağlanır.

Ülkemiz topraklarında açık alanda yapılacak tohum ekimleri, iç kesimlerde Mart, Nisan; sahil kesimlerinden ise Ocak, Şubat aylarında başlar.

Her tohum viyole ekilmez. Bazı tohumlar direkt olarak büyüyecekleri yere ekilmelidir.

Domates, biber, patlıcan, salatalık, acur, marul, karnabahar, pırasa, brokoli, bamya, kavun, karpuz, kabak gibi tohumlar direkt toprağa ekilebildiği gibi, viyollerde çimlendirilip sonrasında dikim yapılacağı toprağa da alınabilir.

Bunların haricinde buğday, mısır, fasulye, bezelye, ayçiçeği, patates, yer elması, nohut, mercimek, bakla gibi sebzeler direkt olarak yetiştirilecekleri yere ekilir.

Tohum ekimi.
Tohum ekimi.

Tarlaya Tohum Ekimi

Ekim yapılacak alan bir tarla ise, öncelikle tarlaya mibzerle taban gübresi atılır. Gübre atılan tarla sonrasında, pulluk yada çizel ile sürülerek gübrenin toprağa karışması sağlanır. Bu işlem sonrasında freze ile toprak üzerinden geçilerek, gübrenin toprağa daha iyi karışması ve tohum yataklarının hazırlanması sağlanır. Tohum yatağı hazır olan toprak artık tohum ekim düzeyine gelmiştir. Artık toprağa hangi tohum ekilecekse, mibzer ile bu tohumlar topraklara bırakılır.

Traktörle tarlaya tohum ekimi.
Traktörle tarlaya tohum ekimi.

Viyole Tohum Ekimi

Eğer ekim viyole yapılacaksa; toprak, torf veya yanmış ahır gübresi karıştırılarak bir elek yardımıyla elenir. Bu karışıma istenirse perlite eklenebilir. Elenmiş olan bu toprak viyol gözlerine doldurularak sıkıştırılır. Viyol gözlerine, kalem yada çivi gibi sivri bir cisimle 0,5 – 1 cm derinliğinde delikler açılır ve bu deliklere tohumlar yerleştirilerek üzerileri kapatılır ve su verilir. Sonrasında viyoller sprey yardımıyla sulanarak tohumun çimlenmesi sağlanır. Eğer ortam soğuksa viyolün üstü don örtüsüyle örtülüp viyolün ısısı korunur.

İlgili Ürünler

Hobi olarak viyole tohum ekimi.
Hobi olarak viyole tohum ekimi.

Bahçeye Tohum Ekimi

Eğer ekim bahçe gibi daha küçük bir alan yapılacaksa; ekim yapılacak yer bel yada çapa yardımıyla yumuşatılır. Toprağa ahır gübresi atılması sonrasında, toprak tırmık yardımıyla hem düzleştirilir, hemde gübrenin toprakla karıştırılması sağlanır. Düzleştirilen toprağın üzerine tohumlar orantılı bir şekilde atılır ve üzerileri yanmış ahır gübresi ile kapatılır. Sonrasında toprak bir miktar sulanarak tohumların çimlenmesi sağlanır.

Bahçeye tohum ekimi.
Bahçeye tohum ekimi.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.