hortiturkey
Baş Editör

Toprak Nemi Nematodların Hızını Etkiliyor!

1 Dakikalık Okuma
15 Eylül 2022 Perşembe
Dünyadan Haberler
Nematod
Özet
Toprak nematodları en az 400 milyon yıldır dünyadaki habitatlarda gelişmektedir.
0
Paylaş

Dünyadaki en eski yaşam formlarından birinin arka bahçenizde bulunabileceğini biliyor muydunuz? Sadece 1/12500 mm genişliğinde ve 1/500 mm uzunluğunda olmalarına rağmen, bu solucan benzeri hayvanlar hemen hemen her ekosistemde önemli bir rol oynamaktadır.

Toprak nematodları yediklerine göre gruplandırılır. Bakteri, mantar, bitki ve daha fazlasıyla beslenebilirler. Nematodların çoğu toprak için faydalı olsa da, bitkileri yiyen nematodlar dünyanın dört bir yanındaki çiftçiler için bir endişe kaynağıdır. Bu nematodlara bitki paraziti nematodları denir.

Bitki paraziti nematodları, tarımsal topraklarda istenmeyen misafirlerdir. Bitkilere köklerinden saldırırlar ve bitkiyi kendi üremelerini ve büyümelerini desteklemek için besin kaynağı olarak kullanırlar. Nematodlar, bitkilerin büyümek ve çoğalmak için kullandıkları kaynakları çalarak, bitkinin sararmasına, bodurlaşmasına, solmasına ve veriminin düşmesine neden olurlar.

5 800x600 Min

Nematodların topraktaki hareketini anlamak, çiftçilerin mahsullerini korumalarına yardımcı olmak için önemlidir. Ne kadar hızlı hareket ediyorlar? Ne kadar uzağa gidebilirler? Topraktaki nem nematodların hakeretlerini nasıl etkiler? Bu soruların cevapları, mahsulün zarar görmesini ve kayıpları önlemeye yardımcı olabilir.

Şili'deki Pontificia Universidad Católica de Valparaíso'da bir araştırmacı olan Sebastián González Bernal, oldukça agresif bir bitki paraziti nematodu olan, Meloidogyne ethiopica adı verilen bir tür nematod üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bernal’ın ekibi nem oranları farklı olan topraklarda Meloidogyne etiyopica'nın hızını inceledi.

İlgili Ürünler

Araştırmacılar domates bitkileriyle bir deney kurdular. Bitki paraziti nematodlar, farklı toprak nem seviyelerinde ve bitki köklerinden farklı mesafelerde toprağa yerleştirildi. Araştırmacılar daha sonra nematodların domates bitkisinin köklerine ulaşmasının ne kadar süreceğini görmek için mikroskobik bir yarış izlediler.

Untitled Design   2022 08 31t082600.678 Min

Bitiş çizgisine ulaşmak için nematodlara 26 gün süre verildi. González Bernal, “Nematodların hızını bilebilirsek, uygulanan sulama sıklığını yöneterek bitkilere verilen zararı kontrol edebiliriz” diyor. Deneyde en kuru topraktaki nematodların en yavaş olduğu, çok az hareket ettiği veya hiç hareket etmediği gözlemlendi. Nematodların az nemli topraklarda hızlı hareket etmediği bilgisi, çiftçiler için faydalı bir bilgi haline gelmektedir. González Bernal’a göre, nematodların bitkilere verdiği zarar, sulama sıklığının uygun şekilde yönetilmesiyle kontrol altına alınabilir.

Nematodların çoğu hiç hareket etmedi ya da o kadar yavaş hareket etti ki araştırmacılar hızlarını tespit edemediler. González Bernal'e göre nematodların yavaş hareket etmesi iyi bir haber. Yani bu; kökler nematoda yakın olmadıkça enfekte olmayacakları anlamına gelir.

2 800x600 Min

Bu araştırma ve bunun tarım için önemi konusunda heyecanlı olan González Bernal, nematodların temel biyolojik davranışlarını inceleyerek, çiftçiler için, bitkilere ve kök sistemlerine fayda sağlayan olası bir çözüm yöntemi bulduklarını söyledi.