profil resmi
Serkan Sezen
Ziraat Mühendisi, Konya

Trüf Mantarı

1 Dakikalık Okuma
23 Mayıs 2022 Pazartesi
Yetiştiricilik
Trüf mantarı
Özet
Trüf; tadı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen ve sofrada yeri hep ayrıcalıklı olan bir mantardır.
0
Paylaş

Merhaba,

Birçok bağlantım mantar yetiştiriciliği konusunda benden bilgi talep etmişti, ekonomik değeri yüksek trüf mantarı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Trüf mantarı, toprak içerisinde yetişen, özellikle Fransa ve İtalya’da yüzyıllardır değerli bir gıda ürünü olarak bilinmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Akdeniz iklim kuşağında doğal olarak yetişmektedir.

Truf Mantari Nasil Yetistirilir Faydalari Nelerdir Min

Trüf mantarları meşe, fındık, çam, ıhlamur gibi ağaçların kökleriyle ektomikorizal ortaklık meydana getirmekte, bu sayede hem bu bitkilerin (fındık, meşe) köklerinde mikoriza oluşumu ile trüf mantarı yetiştiriciliği yapılmakta hem de mantarda bulunan hifler yardımıyla bitki köklerinin ulaşamayacağı ek besin maddelerine ulaşım sağlanmaktadır.

Ülkemizde Denizli, Muğla, Aydın, Antalya ve Burdur illeri başta olmak üzere birçok ilde doğal olarak bulunmaktadır. Sınırlı coğrafyalarda yetişen ve oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulan trüf mantarını ülkemiz açısından önemli bir konuma getirmek için doğal yetiştiricilik alanlarının belirlenmesi, kültüre alma ve yetiştiricilikle ilgili çalışmalarının hızlanması gerekmektedir.

İlgili Ürünler

Truf Ok Ss Cover Min


Demem o ki; Ülkemiz dünya fındık üretiminin % 75’ini karşılamakta olup, fındık tarımının yaygın olarak yapıldığı Karadeniz Bölgesi trüf yetiştiriciliği için önemli bir potansiyele sahiptir.

PDF Dosyayı İndir

Kaynaklar

Serkan SEZEN