hortiturkey
Baş Editör

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Tarım Bakanları ve Türk Tarım Forumunun ilk Toplantısı Gerçekleşti

1 Dakikalık Okuma
5 Temmuz 2022 Salı
Dünyadan Haberler
Türk Devletleri Teşkilatı
Özet
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Tarım Bakanları toplantısının ilki Özbekistan Tarım Bakanlığı organizasyonu ile Taşkent te gerçekleşti.
0
Paylaş

Etkinliğe Türk Devletleri Teşkilatı genel sekreteri Bağdat Amreev, Azerbaycan Tarım Bakanı Inam Kerimov, Kazakistan Tarım Bakanı Yerbol Karashukeev, Kırgızistan Tarım Bakanı Askarbek Zhanybekov, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanı sıra gözlemciler olarak da Macaristan Tarım Bakanlığı Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Oscar Ekrosh ve Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakan Yardımcısı Begmyrat Ataev katıldı.

Tarihte ilk kez düzenlenen Türk Tarım formuna katılım gerçekleştiren herkesi görmekten çok memnun olduğunu belirten Türk Devletleri Teşkilatı  Genel Sekreteri Bağdat Amreev, Özbekistan’ın göstermiş olduğu misafirperverliğe ve başarılı organizasyon için de teşekkürlerini iletti.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Tarım Bakanları Toplantısının amaçları:

  • Tarım alanında mevcut olan çok taraflı işbirliğinin değerlendirilmesi ve Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri ve gözlemcileri arasındaki potansiyel etkileşim alanlarına ilişkin görüş alışverişi;
  • Teknik işbirliği, kapasite geliştirme ve teknoloji transferi yoluyla gıda güvenliğini iyileştirmeye yönelik bölgesel çabalarla, sinerjiyi ve tarımsal verimliliği artırmak için eylemleri koordine etmek;

  • Üye devletler ve gözlemciler arasındaki teknoloji transferini, deneyimi, uygulamaları ve bilgi alışverişini kolaylaştırmak;

  • Bitkisel ürünler ve tıbbi aromatik bitkiler üretimi alanında iş birliği olasılığının araştırılması;

  • Üye devletler ve gözlemciler arasındaki tarım ürünleri ticaretinin tamamlayıcılığının ve tarım ürünlerinde bölge içi ticareti artırma olasılığının değerlendirilmesi.

Türk Devletleri Teşkilatı Bakanlar Toplantısının, tarafların inisiyatifiyle veya alfabetik sıraya göre her yıl üye devletlerin birinde yapılması planlanmaktadır. 

İlgili Ürünler

Photo 2022 07 04 11 43 10 Min

Türk Tarım Forumu

Türk Tarım Forumu ile, üye devletler ve gözlemciler arasında karşılıklı yarar sağlanan projelerin uygulanmasına yönelik ticaretin artırılması ve yatırımların harekete geçirilmesi de dahil olmak üzere tarımsal sanayi kompleksindeki ekonomik ara bağlantıların genişletilmesi hedeflenmektedir.

Forumun amacı, tarımda iş birliğinin kilit konuları hakkında tek bir tartışma platformu oluşturmaktır.

Forumun genel oturumunda üye devletlerin tarım sektöründeki iş birliğinin geliştirilmesi, mevcut durum ve beklentiler için;

  • Tarımda küresel eğilimler ve zorluklar
  • Özel sektörün Türk bölgesinde tarımsal işbirliğine katılımı

başlıklarında panellerde düzenlenmiştir.

Tarım ve tarımsal sanayi, Türk Devletleri Teşkilatı devletlerinin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasının ana varlıklarıdır. Türk Devletleri Teşkilatı platformu ile üye devletler arasındaki  etkin koordinasyon, deneyim ve uygulamaların değişimi kolaylaşarak yatırımların arttırmanın yolları bulunarak sektörün endüstriyel bir tarım işletmesi haline gelmesi sağlanacaktır.